Sušení bylin a koření je proces, při kterém vybrané rostliny jednoduchým způsobem konzervujeme tak, aby si uchovaly aroma, chuť i případné léčivé účinky. Léčivé byliny sbíráme nejlépe po ránu, jakmile opadne rosa. Odstřihneme nebo utrhneme celé větvičky, každou důkladně prohlédneme a poškozené lístky odstraníme.
Sušení květu a lístků
Pro uchování co nejvíce vlastností bylinek je sušíme rychle a přitom šetrně. Rozhodně je nenacpeme do horké trouby, kde bychom je spíš upekli než usušili. Teplota sušení by neměla přesáhnout 35 °C. Sklizené bylinky také pečlivě přebereme a odstraníme z nich všechny narušené části a jiné příměsi. Sbíráme-li květ, například z černého bezu nebo lipový květ a mnoho dalších, dáváme pozor, aby nebyl již před odkvětem, anebo napadený škůdcem, zejména obalečem, padlím nebo mšicemi. Poté květy nebo lístky bez stonků rozložíme je v tenké vrstvě na lískách od ovoce, které vyložíme pergamenovým papírem nebo pláténkem. Doba sušení čerstvých bylinek odvisí od jejich velikosti a obsahu vody v nich.
Bylinky vhodné k sušení
Sušení je vhodné zejména pro takové bylinky a koření, jako je:
- Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
- Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)
- Saturejka horská (Satureia montana)
- Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)
- Tymián obecný (Thymus vulgaris)
- Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
- Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
- Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium)
- Máta peprná i jiné druhy (Menta)
- Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- Majoránka zahradní (Majorana hortensis)
- Libeček lékařský (Levisticum officinale)
- Nať z celeru a petržele
- Květ bezu černého (Sambucus nigra)
- Podběl lékařský (Tussilago farfara)
- Květ Lípy srdčité (Tilia cordata)
- Šípky plané růže (Rosa canina)
- Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
- Hluchavka bílá (Lamium album)
- Komonice lékařská (Melilotus officinalis) a mnoho dalších.
Uskladnění
Dokonale usušené byliny ještě zpracujeme tak, že suché lístky či květy na větvičkách odrolíme a ukládáme do keramických nádob nebo tmavých sklenic se vzduchotěsným uzávěrem, aby se na ně neprášilo. Pro rychlou informaci je označíme etiketou s názvem byliny a datem uskladnění. Spotřebovat bychom je měli během jednoho roku. Ale ani přestárlé bylinky nemusíme bez užitku vyhodit – vychladlý odvar z nich můžeme využít k zalévání pokojových květin – dodáme jim tak mnoho potřebných minerálů.