Kuchyňský dřez by měl být natolik čistý, že do něj neváháme položit potraviny, které chceme opláchnout. Pokud mu o něj důsledně nepečujeme, může se dřez proměnit v nechutné a zapáchající semeniště baktérií. Podle druhu materiálu, z něhož jsou dřezy vyrobené, volíme i odpovídající čistící prostředek. Jinak čistíme nerezový dřez a jinak smaltovaný nebo kameninový. A až budeme u toho čištění, nezapomeneme ani na baterii.
Kuchyňský dřez může být vyrobený nerezavějící oceli, z porcelánu, z glazované keramiky, ze šamotu, z plastu, ze smaltované oceli, z ze syntetického materiálu (Tectonite), z granitu a dalších materiálů. Dřezová baterie bývá převážně stříbrné (chromové) barvy. Klasikou jsou baterie nerezové, které doplňují nerezové dřezy. Populární jsou i baterie granitové v různých barvách, které sladíme s granitovým dřezem.
Co nerezovému dřezu škodí
Pro čištění materiálu z nerezové oceli platí určitá pravidla: V žádném případě nepoužíváme k čištění nerezového dřezu ocelové drátěnky, ocelovou vlnu na cídění, či jiné abrazivní prostředky, které by mohly povrch poškrábat. A vhodné nejsou ani bělidla, čistící prostředky na stříbro, nebo jiné látky obsahující chlór či jeho deriváty. Pokud se nerez dřez dostane do styku s kyselinami, ihned ho umyjeme větším množstvím teplé vody a vytřeme do sucha. Platí to i pro potraviny, jako je sůl, hořčice, majonéza, ovocné dřeně či šťávy. V mokrém dřezu nenecháváme ležet předměty, které podléhají korozi – mohly by totiž při dlouhodobém styku zanechat obtížně odstranitelné skvrny.
Správné čištění nerezových dřezů
Povrch nerezového dřezu stačí otřít bavlněným hadříkem nebo mycí houbičkou. V případě mastnoty nebo většího znečištění použijeme čisticí prostředek na mytí nádobí nebo speciální čisticí pastu na nerez. Dřez otíráme jedním směrem. Po umytí a případném opláchnutí ho dosucha utřeme, např. utěrkou z mikrovlákna. Snížíme tak vznik vodního kamene. Ten spolehlivě odstraní i čisticí pasta na nerez. Stejně čistíme i nerezovou odkládací plochu i baterii.
Ekologické prostředky na čištění nerez dřezů
Některé domácí prostředky nejenže dobře čistí kuchyňský dřez, ale navíc jsou biologicky odbouratelné. Přirozené odmašťovače jsou například citrusy (šťáva a silice z kůry), jedlá soda, jíl, ocet, kyselina citronová, přírodní mýdla a jílové pasty. Přípravek si vyrobíme tak, že do rozprašovače nalijeme vodu smíchanou s octem, nebo rozpuštěnou kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Protřepeme a povrch dřezu, odkládací plochu i baterii postříkáme. Necháme půl hodiny působit, omyjeme houbičkou nebo hadříkem, opláchneme vodou a dosucha utřeme utěrkou z mikrovlákna nebo novinovým papírem. Ucpaný odpad vyřešíme tak, že nasypeme do otvoru půl šálku jedlé sody a zalijeme ji půl šálkem horkého octa.
Jak čistit Tectonitový dřez Franke
Tectonitové dřezy Franke jsou ze syntetického materiálu SMC. Tento materiál s příměsí skelných vláken je mimořádně odolný vůči usazování nečistot, teplotám až do 280 °C, UV záření, vůči skvrnám, nárazům a poškrábání, chemikáliím a kyselinám obsažených v potravinách a v čisticích prostředcích používaných v kuchyni. Má dlouhou životnost a navíc je 100% recyklovatelný. Tectonite dřezy rychle a jednoduše namontujeme. Dřez je lehký, pevný, odolný a flexibilní. Může jej poškodit pád těžkého nebo ostrého předmětu. Pokud o něj nebudeme správně pečovat, může dno dřezu zešednout usazením vodního kamene. Pro pravidelnou údržbu tohoto dřezu používáme běžné tekuté prostředky nebo pasty. Dokonalý vzhled může být ovlivněn kvalitou vody a usazeným vodním kamenem. Do tohoto minerálu se potom snadno vsakují látky, které zanechávají skvrny, jako je např. čaj, káva, červené víno, potraviny s vysokou barevnou pigmentací atd., a tím kazí vzhled dřezu. Proto dřez umýváme a vysušujeme po každém použití. Pokud usazeniny na vašem dřezu přetrvávají, použijeme prostředek na odstranění vodního kamene nebo roztok z octa a vody. Anebo dřez potíráme rozkrojeným citrónem a vodní kámen pak snadněji odstraníme houbičkou.