Možná jste si pořídili kuchyňský hit – granitový dřez, který designově povyšuje celou kuchyňskou linku. Jeho výhodou je i to, že si můžeme vybrat kromě rozmanitého tvaru a velikosti i odstín podle barvy své kuchyně. Aby dřez z granitu vypadal stále dobře, měli bychom vědět, jak ho správně čistit a také, co nedělat, aby se nepoškodil.
Základem údržby granitového dřezu je jeho časté a pravidelné čištění. A to nejlépe po každém použití.
Granit – umělý kámen
Moderní granitový dřez je z asi 80 % drceného křemičitého písku a 20 % pojiva. Granit – umělý kámen z drcené žuly či jiného přírodního kamene a akrylátu. Má výhody přírodního kamene, ale nemá žádnou savost a minimální oděruvzdornost. Fragranit – granitový dřez od firmy Franke; Silgranit od firmy Blanco a Tegranit od firmy Teka. Některé tyto kvalitní dřezy mají antibakteriální úpravu, zvýšenou odolnost proti poškrábání, zabarvení i reakci na chemikálie.
Co nedělat
Chceme-li, aby i přes velkou odolnost materiálu náš granitový dřez zůstal stále jako nový, neměli bychom na něm nic krájet, řezat, klepat paličkou na maso, posouvat po něm těžké kovové nádobí, ani na něj upustit ostré těžké předměty, které by mohly naštípnout nebo jinak poškodit povrch. Granitový dřez není vhodné čistit drátěnými kartáči či drátěnkami ani agresivními čistícími prostředky na trouby, bělícími prostředky s obsahem chloru, kyselinami nebo ředidly. Také bychom na ně neměli stavět horké hrnce bez podložky, ani v něm nechávat ležet kovové nebo litinové nádobí, které by na povrchu dřezu mohlo nadělat nehezké rezivé skvrny.
Čistění granitového dřezu
Granitový dřez je vhodný pro ty, kteří nemají problém ho po každém použití otřít měkkou houbičkou. Barevné skvrny mohou vzniknout od džusů, červeného vína, kávy, čaje, jejichž zbytky lijeme do dřezu, také od ostružin, borůvek, červené řepy…, které oplachujeme. Vše, co by mohlo kámen zabarvit, vyčistíme ihned houbičku a prostředkem na nádobí, Cifem nebo čistící pastou na granitové dřezy, které dřez chrání před znečištění. Poté dřez opláchneme a osušíme. Odolné skvrny, jakými je například inkoust, barva, tuš, olej, odstraníme co nejrychleji, použít navíc můžeme denaturovaný líh. Vodní kámen, neboli povlak vápenato-hořečnatých usazenin, mohou způsobit minerály obsažené v tvrdé vodě. Vodní kámen je značně porézní a silně náchylný k zašpinění. Odstraníme ho tak, že dno dřezu zalijeme roztokem octu a vody (nebo použijeme výrobek speciálně určený k odstranění nahromaděných minerálů z povrchu granitových dřezů). Necháme odstát několik hodin. Povlak a skvrny poté odstraníme houbičko, dřez důkladně omyjeme vlažnou vodou a osušíme.