Při malování nebo tapetování bytu se především rozhodujeme o barvě stěn. Barvy v bytě mohou bezprostředně ovlivňovat náladu a zároveň je lze využít k optické manipulaci s prostorem. Místnost lze opticky zvětšit či zmenšit, zvýšit či snížit, prozářit či ztlumit. Při výběru barevného odstínu bychom se měli řídit určitými zásadami, ale v prvé řadě bychom se mezi zvolenými barvami doma měli cítit dobře.
Při volbě barev uplatníme znalosti o světlosti barev, jejich zářivosti, výraznosti i vážnosti, hloubce, souladu a další vlastnosti. Nakonec se nám ale doporučované barvy a vzory vůbec nemusejí líbit. Proto je důležité vsadit na vlastní intuici a vybírat ze škály odstínů, které máme nejraději.
Výběr barev
Obecně platí, že barvy stěn můžeme kombinovat. Zvolené odstíny by měly být v souladu s ostatními bytovými doplňky a zařízením. V jednom prostoru je vhodné kombinovat dvě, nanejvýš tři barvy, a to včetně nábytku a doplňků – záleží však na konkrétních odstínech jednotlivých barev. K modré stěně se jako doplňková hodí žlutá, okrová, oranžová nebo červená. Ke světle zelené červená, žlutá, oranžová, bílá, hnědá, ale i modrá. Pokud budeme chtít něčím doplnit modrou, volíme bílou nebo žlutou.
Dispozice a velikost bytu
Velmi světlé pastelové odstíny opticky zvětšují a rozjasňují místnost. Syté barvy prostor zmenšují, proto je vhodné používat je jen v menší ploše, zejména v místech, kde chceme zvýraznit nějaký zajímavý interiérový prvek nebo opticky oddělit část obytné místnosti. Jestliže použijeme tmavší barvu na zadní stěnu, místnost se zkrátí, když jí natřeme boční stěny, místnost se prodlouží. Barevný strop místnost sníží, tmavší odstín na stěnách ji zvýší a uzavře.
Barvy podle účelu místností
Barvy v bytě a jejich odstíny ovlivňují naši psychiku, schopnost soustředit se, relaxovat a mohou mít vliv i na naši chuť k jídlu. Obecně platí, že teplé barvy prostor pocitově proteplují a měli bychom je používat v místnostech orientovaných na sever a západ, studené nám naopak přinesou úlevu v horkých letních měsících a měli bychom je uplatnit v místnostech na jižní a východní straně. Barvy s pozitivním vlivem na soustředění upřednostníme v pracovních zónách, barvy podporující uvolnění v zónách relaxace. A ve společenských prostorách bytu? Tam využijeme barvy, podporující proudění energie.
Kouzlení barvami
- Interiér projasníme žlutou, oranžovou nebo červenou.
- Do velkých přesvětlených pokojů s velkými okny se hodí studené barvy, například modrá nebo lípová zeleň.
- Do velkých místností se nehodí hladké látky v základních barvách, které v prostoru zaniknou: použijeme syté barvy a velké vzory, které místnost zmenší.
- Barevný strop prostor sníží. Jako vyšší a uzavřenější bude místnost naopak působit při výmalbě bočních a zadní stěny tmavšími barevnými odstíny.
- Teplé barvy prostor pocitově proteplují, proto je využijeme v místnostech orientovaných na sever. Efekt studených barev je opačný.
- Chladná modrá uklidňuje
- Hnědá se přírodním charakterem dobře hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému zařízení?
Výběr bytového textilu
Při výběru bytového textilu velice záleží na interiéru, barvách stěn a pak také na našem vkusu. Při náhlém nápadu vybavit byt kontrastními materiály bychom měli mít na paměti, že v místnosti budeme chtít i odpočívat, což nám křiklavé barvy a vzory neumožní. Vyhnout bychom se měli nekvalitním materiálům, čalounění, které je nepříjemné na dotyk a textilu, který lze jen s velkými obtížemi udržovat v čistotě. Velké množství sedacího nábytku dnes disponuje vyměnitelnými potahy. Není to praktické jen z důvodů hygienických: nabízí se nám možnost změny barevnosti. Vybíráme barvy v bytě a vzory textilu s ohledem na ostatní zařízení a podle citu a můžeme se přidržet některých hlavních zásad:
Hlavní zásady
- Každá hlavní barva by měla mít ještě jednu barvu doprovázející.
- Barva stěn a stropu vytváří pozadí pro zařizovací předměty. Ne naopak!
- Estetický dojem přináší až vyladěný celek: světelné podmínky bytu, barevnost stěn, stropu, nábytku a textilu.
- V malých místnostech i u malých oken nepoužijeme velké a výrazné vzory ani těžké a tmavé tkaniny.
- Do velkých místností se nehodí hladké látky v základních barvách.
- Při výběru tkaniny nezapomeneme, že každá barva vypadá jinak při denním a jinak při umělém osvětlení.
- Celkový barevný vjem závisí na okolním zařízení a doplňcích, např. bílé závěsy na bílé stěně působí velice studeně, ale doplněné sladěním výraznější barvy závěsové spony, pohovky i křesla mohou působit velmi atraktivně.
- Barevná roztříštěnost působí rušivě. Nábytek by měl být pouze jedné barvy a případný barevný nábytek sladěný jednotným designem.