Jak si zateplit okna

Výhled z okna do zahrady
Okno, foto med

Vytápění patří k největším položkám v rozpočtu domácnosti a přitom dochází k velkým a zbytečným ztrátám tepla. Místem, kudy uniká nejvíce tepla, jsou okna. Zatímco okny a dveřmi rodinných domů uniká zhruba 30 až 40 procent tepla, ztráty v bytech dosahují až jedné poloviny. Takovým ztrátám sice nelze zcela zabránit, ale můžeme vyřešit, jak si zateplit okna a ztráty tak výrazně snížit..

Většina lidí se mylně domnívá, že celé zateplení oken spočívá především v utěsnění mezer mezi rámy a křídly oken. Tato úprava samozřejmě nemalou měrou přispívá ke snížení úniků tepla, ale chceme-li opravdu ušetřit, musíme tepelně izolovat především okenní tabule. A to můžeme udělat několika způsoby:

Zasklení s mezisklelní fólií Heat Mirror

  • Pokovená fólie je umístěna v meziskelním prostoru a funguje jako polopropustného tepelné zrcadlo, které v zimě odráží tepelné záření zpět do místnosti, takže šetří a v létě nechává vedro venku.

Aplikace termofólie

Aplikace thermofolie, archiv
  •  sníží únik tepla o jednu třetinu.
    Jednoduchý a efektivní princip zateplení spočívá ve vytvoření izolační vrstvy na jednoduchém okně.
  • Pracovní postup: 
  • 1. Zevnitř na rám okna nalepíme oboustranně lepicí pásku a poté z ní odstraníme ochrannou vrstvu.
  • 2. Na lepicí pásku nalepíme okraji fólii, přičemž ji mírně napínáme.
  • 3. Vysoušečem vlasů (fénem) fólii nahřejeme, čímž se vyhladí a dokonale přilne ke sklu.
    Upevněná fólie je takřka neviditelná a přitom okno izoluje podobně jako izolační dvojité sklo.

Montáž izolačních dvojskel

Izolační dvojskla, foto archiv
  • Izolační dvojskla nám ušetří asi třetinu tepla, a když následně utěsníme i rámy, ušetříme ještě víc. Jejich montáž zvládneme i sami, pokud přesně dodržíme předepsaný postup. Především musíme mít skla přesně změřená, abychom je bez problému mohli vložit do okenního křídla, a přitom nevznikly mezi sklem a křídlem mezery. Nestačí použít tabulky obyčejného skla, přilepené k sobě, musíme použít skla izolační, která jsou speciálně upravená (pokovení, naplnění speciálním plynem apod.). Mezi nejoblíbenější patří skla s prostupem tepla U=1,3 W/m2k, nebo pro náročnější skla s velmi nízkým koeficientem prostupu tepla U= 0,75 W/m2k. Vložení či výměnu dvojskel lze použít jak do zdvojených, špaletových a kovových rámů oken, tak do střešních a plastových oken. Není přitom nutná výměna žaluzií a ostatní stínící techniky.
  • Proti výměně oken má výměna původních skel za speciální izolační výhody, že není třeba bourat stará okna a cena rekonstrukce se pohybuje kolem 40 % z ceny nových oken; že zateplení lze provádět bez narušení běžného provozu; dalšími efekty je významné snížení hluku v místnosti a menší rosení oken v zimních měsících. Návratnost vložených prostředků záleží na stavu konkrétního okna. Firmy většinou nabízejí posouzení a výpočet ceny zdarma, proto je dobré tuto nabídku využít a nechat si od odborníka zdarma a nezávazně poradit, co je v našem případě nejlepší. Návratnost se pohybuje mezi pěti až sedmi roky.

Těsnění do oken

lepení těsnicí pásky
Těsnění do oken, archiv

Netěsnosti starých oken bývají značné, a proto je důležité dodatečně je utěsnit. Staré typy molitanového těsnění (které sice bylo levné, ale pružnost mělo nevalnou a celková výdržnost krátkou) nahradila silikonová nebo pryžová těsnění. Ke vložení silikonového těsnění je ale potřebné vyfrézovat do oken drážky, což po nějaké době může působit problém při natírání, protože masiv dřeva se zeslabí a silikon se po vytažení do spáry špatně vrací. Zlatou střední cestu představuje pryžové, tedy gumové těsnění, které nejen zabrání úniku tepla, ale navíc částečně zabrání průniku hluku. Značkové výrobky vydrží dobře plnit svou funkci osm let a díky textilní výztuze se takové těsnění při odstraňování netrhá a nezanechává po sobě zbytky lepidla.

Pracovní postup

Těsnění do oken, foto archiv
  1. Změříme si velikost škvíry, kterou chceme utěsnit. Použít k tomu můžeme formelu nebo sklenářský tmel, které vložíme do spár alespoň na třech místech a zavřeme křídla oken. Poté zmáčknutou část změříme a podle toho nakoupíme těsnění – profil E pro 1 až 3,5 mm, profil P 2 – 5,5 mm a profil D utěsní 3 – 8 mm.
  2. Začneme tím, že křídla a rámy oken umyjeme a odmastíme.
  3. Těsnění se na třech stranách lepí na dosedací plochy u křídla, ale u části, kde jsou panty, ho lepíme z boku, aby se neshrnulo a využila se celá plocha.

Těsnění dveří

V případě netěsných dveří bývá problém s průchodem pod nimi – nepříjemně tudy táhne. Takovým ztrátám tepla zabráníme nalepením samolepicího kartáče, které mívají různé šířky a jsou pevně stavitelné, a také pracují na principu pružin, aby stále dosedaly na zem. Dobrý kartáč má životnost až deset let. Pokud máme dveře menší, není nic snazšího, než kartáč pilkou na kov zkrátit, a u dveří velkých, dvoukřídlých nebo delších nežli jeden metr, prostě připevníme kartáče dva.

Přejít nahoru