Svíčky nám poskytují malé ohníčky a magie oheň člověka od pradávna přitahuje a fascinuje. Světlo svíček vykouzlí nádhernou atmosféru a rozhodně by neměly chybět při žádné slavnostní příležitosti, která se odehrává ve večerních hodinách. Svíček je na trhu dost a dost, ale možná toužíme po nějaké originální, kterou vyrobíme právě my. Ukážeme si způsoby, jak se vyrábí svíčka z včelího vosku a jak z parafínu..
Využití svíček je daleko širší – na cestě k domu nebo na schodech naznačují cestu, v koupelně nám zpříjemní koupel, o ložnici ani není nutno mluvit. Kam ale rozhodně svíčky nepatří, jsou dětské pokoje.
Jak se vyrábí svíčka – odlévání
K odlévání svíček můžeme využít zbytky starých svíček, anebo si v prodejně výtvarný potřeb koupíme vločkový parafín. Formu pro odlévání si snadno vyrobíme například z malých plechovek od konzerv, krabiček od 200ml džusů, pevnějších plastových kelímků, nebo i roličky od toaletního papíru.
Pracovní postup
Vosk nebo staré svíčky opatrně rozpustíme ve vodní lázni (dáme nádobu s voskem do nádoby s vařící se vodou), to proto, že vosk je vysoce hořlavý a mohl by lehce vzplanout. Jednodušším a bezpečnějším způsobem je nechat vosk jednoduše rozpustit v mikrovlnce. Do středu zvolené formy upevníme knot tak, že na části, která dosáhne na dno, ho zatížíme třeba plíškem, podložkou pod šroubek apod. a v horní části přivážeme na špejli, kterou položíme přes formu. Nalijeme vosk, knot případně poupravíme špejlí. Na formu můžeme použít třeba vnitřní roličku od toaletního papíru nebo papírových utěrek, které postavíme do plastelíny, aby byla spodní část utěsněná. Po ztuhnutí formu odstraníme. Máme-li bedýnku s vlhkým pískem, můžeme do něj vytlačit širší otvory, do kterých lze také svíčky odlít. Vosk můžeme barvit zbytky voskovek, které děti používají ve škole.
Nabalování teplého vosku na knot
Zbytky včelího vosku rozpustíme ve vysoké nádobě. Hladina vosku by měla být asi tak vysoká jako délka knotu. Knot držíme prsty a postupně ho do vosku namáčíme. Děláme to tak, že velmi krátce ponoříme do vosku, vytáhneme a nabalenou vrstvu vosku necháme ztuhnout. Poté opět krátce ponoříme a opakujeme, dokud svíčka není silná podle našich představ. Pokud necháme v teplém vosku vznikající svíčku delší dobu, vosk na knotu roztaje, a my můžeme začít od začátku. Během práce svíčkou poklepáváme o podložku, abychom jí vytvořili pevné dno. Proces tuhnutí vosku lze urychlit, když svíčku vytaženou z vosku ponoříme na chvilku do nádoby se studenou vodou.
Stáčené svíčky
Stáčené svíčky jsou výrobně velmi jednoduché a jedná se o nejstarší způsob výroby svíček. Musíme si jen opatřit včelí plástev a knot. Obojí se jako sada nabízí v mnoha e-shopech na internetu nebo ve výtvarných potřebách. Postup zvládne i dítě – na okraj plátu vložíme knot, který je o kousek vyšší než šířka plátu a rolujeme. Plát můžeme rozříznou diagonálně a pak stáčet, výsledkem bude svíčka stupňovitě zužovaná. Rolováním plástve lze vyrábět jen svíčky ze včelího vosku. Mimochodem, svíčky ze včelího vosku hoří jasným plamenem a příjemně jemně voní.