Velikonoční řehtačka je dřevěný nástroj, svolávající věřící na mši v době, kdy zvony mlčí, neboť na Zelený čtvrtek odlétly do Říma. Z historie je ale patrné, že řehtačky byly součástí dávných pohanských jarních obřadů, kdy se jimi zaháněly zlé síly. V současnosti v místech, kde se ještě dodržují tradice, chodí děti s řehtačkami nebo klapačkami koledovat. Vyrobit velikonoční řehtačku je celkem snadné.
Odlet zvonů do Říma (více ZDE) oznamovaly kromě řehtaček také klapačky a mlýnky. Z historie víme, že přesně v poledne na Zelený čtvrtek obcházeli chlapci s řehtačkami, pak ráno, ve tři odpoledne a večer na Velký pátek, a ráno, v poledne a večer na Bílou sobotu, kdy se v noci po Gloria zvony vrací. Koledníci s řehtačkami byli odměňováni sladkostmi, které si mezi sebou rozdělovali.
Řehtačky
Řehtačky, klapačky, trakáčky, vrkače, hrkače a mlýnky si chlapci většinou vyráběli sami, koupit je na trhu bylo možné až někdy v předminulém století. Ty nejstarší výrobky mají dnes své sběratele, kteří si jich velmi cení. Současné řehtačky se častěji používají jako atypické hudební nástroje, a také se jimi zahánějí špačci z vinohradu.
Co potřebujeme
Použijeme odřezky z tvrdého dřeva, nejlépe bukového. Na stěny se dobře hodí kus laťky ze smrku nebo jiné měkčí dřevo. Budeme potřebovat ještě tenkou lištu síly asi 0,3 mm a o rozměrech 15 x4 cm. Na držadlo použijeme tyčovinu o průměru asi 1,6 cm, dlouhou 10 cm a spojovací kolík o průměru 8 mm. Z nářadí využijeme okružní pilku, svěrák, malou pilku čepovku na vyřezání zubů, vrtačku s vrtákem o průměru 9 mm, kružítko, pravítko, tužku, lepidlo na dřevo, kladivo nebo paličku.
Jak se dělá řehtačka
- Začneme středovým zubatým kolečkem. Na odřezek bukového dřeva narýsujeme kružítkem kruh o průměru 4 cm, dovnitř ještě jeden o průměru 2,5 cm. Podle pravítka kruh rozdělíme na 10 výsečí.
- Na laťku nebo jiný odřezek si narýsujeme základní tvar těla řehtačky – obdélník o rozměrech 15 x 4 x 1,8 cm. Od jednoho okraje naměříme 3 cm a k tomuto bodu tužkou a pravítkem rozdělíme dřevo podélně na tři díly, z čehož oba krajní měří 1 cm. Na tenkou lištu naneseme rozměr 15 x 4 cm, a také ji 3 cm od okraje rozdělíme na tři díly.
- Kolečko vyřízneme nejlépe okružní pilkou. Kolečko upneme do svěráku a čepovkou vyřežeme narýsované zuby. Střed provrtáme 8mm vrtákem.
- Vyřízneme tělo řehtačky a dvakrát ho podle linky prořízneme až k 3cm okraji. Středový pruh odřízneme. Asi 1 cm od okraje, kde bude kolečko, provrtáme obě stěny 8mm vrtákem. Ohladíme smirkovým papírem.
- Stejně prořízneme i tenkou lištu, ale ze středového pruhu odřízneme pouze 2,5 cm.
- Provrtáme tyčovinu, do které zalepíme spojovací kolíček. Zatlučeme ho kladivem. Pokud máme frézku, můžeme konec tyčoviny v délce 4 cm zúžit na 8 mm.
- Na tělo řehtačky shora nalepíme upravenou lištu. Lepené díly zatížíme a necháme důkladně zaschnout.
- Spojovací kolíček prostrčíme zvenčí jednou stranou, nasadíme zubaté kolečko, natřeme ho uvnitř lepidlem a prostrčíme kolíček, jeho konec očistíme od lepidla a vsuneme do druhé provrtané strany, kde se volně otáčí. Přilepit musíme na spojovací kolík jen kolečko, nic jiného, a to proto, aby celý střed nevypadl.
- Řehtačku držíme za tyčku, pohybem zápěstí se nástroj kolem tyčky otáčí a dopadáním středového pruhu překližky na zuby kolečka vzniká požadovaný zvuk.
- Celou řehtačku můžeme pomalovat velikonočními motivy a nakonec nalakovat. Jen dáme pozor, abychom lakem nezalepili spojovací kolíček.