Uspořádali jsme my nebo naši potomci večírek pro přátele, ani se nemusel zvrhnout v nějaké divoké běsnění, a přesto mohly vzniknout nejrůznější drobné škody na zařízení bytu. Před škodami většími – vytopení sousedů, požár apod. – je dobré být pojištěn, nebo večírky nepořádat. S menšími následky si poradíme a ukážeme si, jak odstranit škody po večírku.
Rozlitý alkohol
Co nejvíce vylité tekutiny nejprve odsajeme papírovými utěrkami, ubrousky nebo molitanovou houbičku od okraje směrem ke středu. Rozhodne skvrnu nijak nevytíráme a nedřeme. Dále postupujeme podle druhu alkoholu a poničeného textilu. Zcela běžná škoda se stane pouhým převržením sklenice s vínem, pivem a jiným alkoholem. Tekutina se rychle vsakuje do ubrusu, do potahu na sedačce nebo křesle, do koberce, o oblečení ani nemluvě. Jak odstranit škody po večírku?
Jak vyčistit
- Skvrny od piva na ubruse – odstraníme mýdlovou vodou do které jsme přidali trochu denaturovaného lihu. Skvrny potíráme čistým hadříkem namočeným v roztoku a pak ubrus vypereme.
- Skvrny od piva na koberci – skvrny posypeme jedlou sodou, necháme 15 minut působit. Poté vysajeme. Anebo skvrnu od piva přetřeme hadříkem namočeným do alkoholu (silnější pálenka naředěná trochou vody) anebo octa. Pak už místo jen přetřeme houbičkou s teplou mýdlovou vodou.
- Skvrny od piva na oblečení – oblečení vypereme v teplé vodě, v níž jsme rozpustili trochu soli.
- Skvrny od vína – pod skvrny podložíme misku s vroucí vodou. Pára skvrny odstraní. Textil se nesmí dotýkat vody, pracuje jen pára. V případě potřeby vodu měníme za vroucí. Skvrny zmizely, ubrus poté vypereme běžným způsobem.
- Skvrny od červeného vína – skvrny na šatech či ubruse bezprostředně po jejich vzniku zasypeme solí. Pak vypereme v podmáslí nebo kyselém mléce. Čerstvé skvrny zmizí i po vyprání v mýdlové vodě. Podařilo-li se nám potřísnit si hedvábný šátek nebo halenku, vyrobíme si na skvrny kašičku z jedlé sody a studené vody, tu pak naneseme a necháme zaschnout. Po odstranění by měly zmizet i skvrny.
- Skvrny od červeného vína na koberci – hned, jak skvrna vznikne, nasypeme na ni hromádku soli, která víno vytáhne. Působit necháme až několik hodin. Poté ji vysajeme a ještě vyčistíme teplou vodou nebo mlékem. Jiným způsobem likvidace skvrny od červeného vína, který kupodivu funguje, je polití skvrny vínem bílým. To červenou barvu vína vytáhne i ze světlého koberce. Poté koberec přetřeme roztokem pracího prášku, anebo saponátu a dočistíte vodou.
Další skvrny a jiné „radosti“
- Skvrny od kávy – čerstvou skvrnu navlhčíme studeným mlékem a vypereme ji v saponátu a dobře vymácháme. Anebo skvrnu navlhčíme a pokapeme citrónovou šťávou a poté vytřeme čistou vodou.
- Mastné skvrny z pokrmů – vyčistíme smotkem hadříku namočeným do benzinového čističe skvrn. Skvrny přetíráme mírným tlakem a do ztracena.Abychom zabránili tzv. mapám, přidáme do benzinu trochu soli.
- Odstranění žvýkačky – žvýkačku z koberce odstraníme tak, že ji zmrazíme kostkou ledu, a po té vydrolíme.
- Slaměné předměty – vyčistíme směsí vody, citrónové šťávy a soli, opláchneme je vlažnou čistou vodou a necháme pozvolna oschnout.
- Bílá kolečka na nábytku – vznikají od skleničky, kterou někdo postavil přímo na dřevo. Použijeme hadřík namočený do roztoku z šesti lžic octa a půl sklenice vody. Skvrnu hadříkem důkladně vydrhneme a stopy po skleničce budou pryč.
- Potřísněné kokosové rohože – vydrhneme silným slaným roztokem. Tím je nejen vyčistíme, ale i oživíme a výrazně zpevníme.
Jak na vosk
- Odstraňování vosku – Ztuhlou vrstvu vosku nejprve co nejvíc seškrábneme tupým nožem nebo špachtlí. Pak si připravíme hodně savý papír (papírové utěrky), který položíme na zbytky vosku a přejíždíme před něj teplou žehličkou (nastavenou na vlnu), papír měníme, dokud nezůstane čistý. Nakonec místo přetřeme hadříkem namočeným v benzinu. Je-li voskem pokapaný dřevěný nábytek, místo nejprve zahřejeme fénem, který vosk rozpustí a ten pak ubrouskem vytřeme.
- Tip – Stékání vosku ze svíček předejdeme, pokud je nějakou dobu před zapálením namočíme do slané vody.