Jak odstranit plíseň v bytě

Plíseň na stěnách a jak ji odstranit
Plíseň v rohu místnosti, foto archiv

Plíseň v bytě se objeví většinou v průběhu zimního období, nejprve v podobě malých tmavých skvrnek, kterým (pokud nemáme zkušenosti) většinou nevěnujeme velkou pozornost. Skvrny se však viditelně zvětšují a to nás oprávněně znepokojí. Jak tedy postupovat, aby plíseň dále nevznikala a nešířila se a čím již zasažené místo ošetřit? Co vlastně plíseň je? Jedná se o velmi malé živé organismy, mikroskopické vláknité houby, které jsou odjakživa součástí živé přírody. Zralé poletují v ovzduší a jsou tak malé a lehké, že je okem nespatříme. Rozmnožují se rozrůstáním hyf a sporami všude, kde naleznou určité množství vlhkosti, která je hlavní podmínku jejich existence.

Různé druhy plísní produkují různé množství spor a velmi rychle se rozmnožují. Z jedné spory může za optimálních podmínek vzniknout do týdne více než miliarda dalších. Určité druhy plísní dokonce produkují mykotoxiny, tedy chemikálie, které na lidi, zvířata, ale i rostliny působí jako jedy. Jednou z nich je Stachybotrys chartarum, tmavá zelenočerná plíseň, která roste na permanentně namočených materiálech s vysokým obsahem celulózy. Může se objevit i v nově rekonstruovaných místnostech, kde ještě zcela nevyschly omítky, a to většinou v zimě, kdy jsou velké rozdíly venkovních a vnitřních teplot.

Nemoci z plísní

Plíseň v rohu málo vytápěného a nevětraného pokoje, foto med

Krátkodobý pobyt v pokoji zamořeném plísní dopadá na zdravého člověka asi tak, jako by byl v zakouřeném pokoji – jde spíše o nepříjemný zážitek. Avšak dlouhodobější vdechování spor z ovzduší (v závislosti na druhu plísně a koncentraci spor) je příčinou mnoha zdravotních obtíží. Plísně jsou spouštěcím faktorem různých alergií (zejména respiračních), mohou způsobovat vyrážky, rýmu, pálení očí, kašel nebo problémy s dýcháním, až po astma. U jedinců s poškozeným imunitním systémem mohou vyvolávat i nemoci mnohem závažnější. Lidé vystavení vysokému stupni mykotoxinových plísní mohou trpět toxickým efektem, který se projevuje únavou, závratí, bolestí hlavy, drážděním na plicích a svěděním očí. Zdravotní problémy způsobuje i suchá plíseň, která je již mrtvá, ale přesto je závadná. Proto by měla být odstraněna co nejdříve. Případným zdravotním dopadům jsou vystaveni především novorozenci, staří lidé a lidé se špatnou imunitou: pacienti s rakovinou, s jaterními obtížemi, s HIV, lidé po chemoterapiích a kdokoliv, kdo má potíže s dýcháním, zvláště astmatici a alergici.

Plíseň v rohu místnosti, foto med

Plísně potřebují k existenci vhodnou teplotu, vysokou vlhkost vzduchu a organické živiny – nepotřebují ani světlo, ani kyslík. Vzhledem k tomu, že plísně rostou při teplotě od -10 °C do +40 °C, nelze první podmínku příliš ovlivnit. Nejsnáze se napravují důsledky jednorázových havárií. Po odstranění závady při dostatečném větrání a vytápění zeď brzy vyschne a plísně růst ukončí. Abychom však do té doby plísňové spory nevdechovali, je nutné plísně ze zdi odstranit. Sami bychom si však měli troufnout jen na malé plochy, likvidaci plísní větších rozměrů zadáme příslušné firmě.

Odstranění plísně ze stěny a stropu

Postup 1

  1. Pokud je plísní postižené místo malé, můžeme se do její likvidace opustit sami. Nasadíme si ochrannou masku nebo respirátor. Stěnu nejprve vysušíme důkladným větráním nebo vysoušečem vlasů.
  2. Plíseň, která již pronikla do zdiva, odstraníme škrabkou. Pokud jsme plíseň objevili včas a je jen na povrchu, postačí k odstranění spor kartáč.
  3. Na podklad zbavený spor naneseme podle pokynů výrobce izolační a podkladovou vrstvu a po aplikaci základního nátěru začneme nanášet malířskou barvu, nejlépe disperzní, která propouští páru.
Protiplísňové malování, foto med

Postup 2

  1. Po celou dobu práce se Savem intenzivně větráme, neboť u řady lidí vyvolává alergické reakce.
  2. Koupíme si Savo proti plísni ve spreji nebo tekuté Savo zředíme vlažnou vodou v poměru asi 1:20.
  3. Aplikujeme sprejem nebo roztok naneseme štětcem na napadený povrch a špachtlí plíseň ihned odstraníme. Poté roztokem poškozené místo omyjeme. Necháme proschnout.Seškrábanou plíseň i s malbou musíme co nejdříve z místnosti odstranit.
  4. Po zaschnutí opakovaně nastříkáme nebo naneseme štětcem na poškozené místo neředěný protiplísňový přípravek a vždy necháme zaschnout.
  5. Stěnu vymalujeme nejlépe barvou s protiplísňovou úpravou (např. Primalex Mykostop).
Přejít nahoru