Jak na mšice, molice a padlí na balkónových rostlinách

Červené asijské sluníčko požírá černé mšice
Asijské sluníčko se pase na černých mšicích, foto med

Určitě nás nepotěší, když místo zářivých květů, které pěstujeme na oknech a balkonech, najdeme neduživé, zdeformované rostliny s lepkavými lístky nebo obalené hmyzem. Jak na mšice, molice a padlí? Ještě není vše ztraceno, pokud včas a správně zasáhneme, škůdců se zbavíme a květiny budou zase nádherné. A nemusíme na ně kupovat ani chemické prostředky, můžeme si snadno vyrobit domácí postřiky rostlin.

Prevencí před napadnutím truhlíků a dalších osázených nádob hmyzímu škůdci je jednak to, že nádoby ještě před novým osázením důkladně vyčistíme horkým mýdlovým roztokem a poté je důkladně opláchneme vodou.

Ochrana rostlinami

Levandule, foto med

Další prevencí je, že společně s balkónovými květinami vysazujeme rostliny, které odpuzují škodlivý hmyz. Tou je například Molice Rýmovník nebo Levandule, které působí proti mšicím, Lilík mochyňovitý proti molicím a Aksamitníky čili Afrikány proti háďátkům kořenovým a dalším hmyzím škůdcům.

Zaměříme se na mšice, molce a padlí rostlin:

Mšice

Mšice na ibišku, foto med

Šklůdci Mšice (Aphis), tak označujeme kromě jednotlivých druhů celý rod i nadčeleď a nepřesně tak říkáme i dalšímu polokřídlému hmyzu z podřádu mšicosavých. Mšice saje šťávu rostlin, čímž mezi nimi přenáší nemoci, které mohou oslabenou rostlinu zničit. Listy na ní se kadeří, svinují a vadnou. Rostliny zakrňují, nenasazují na květ, někdy dokonce hynou. Mšice škodí na všech rostlinách, přednost ale dávají mladým výhonům a listem. Z chemických přípravků pomáhá Pirimor, ale časem k němu, i dalším pyrethroidům, stávají mšice rezistentní (tzn., že na ně neúčinkuje). Taková slunéčka sedmitečná jsou v boji s mšicemi daleko účinnější.

Padlí

Padlí na oleandru, foto med

Houbová choroba rostlin Padlí se dostává z výtrusů průduchy do listů (postihuje růže, zeleninu, ovocné keře, trvalky i balkónové rostliny). Poznáme je podle charakteristického bělavého povlaku na listech. Prevencí je především při zalévání nestříkat vodu na listy a mezi rostlinami dodržovat dostatečnou vzdálenost. Chemické přípravky používáme jen při silném napadení.

Molice skleníková

Molice je 2-4mm motýlek velmi odolný proti postřikům, foto archiv

K nepříjemným škůdcům nejen ve skleníku, ale i na nádobových rostlinách patří Molice skleníková. Jsou to bíle zbarvení motýlci, velcí pouhých dva až čtyři milimetry. Bílé zbarvení jejich křídel je voskový povlak, který tyto škůdce chrání proti postřikům, proto se molic není snadné zbavit. Při vyrušení vylétávají nad rostliny a přemísťují se na jiné hostitele. Jejich vývojová stadia – puparia jsou také bělavá, žijí přisedle na spodních stranách listů a postupně se z nich vyvíjejí dospělci. Škodí sáním rostlinných šťáv, a tak napadená rostlina žloutne a postupně vadne. Prevencí je především důsledná kontrola nově přinesených rostlin. Jakmile se již molice vyskytnou, bude s nimi boj velmi obtížný. Vhodná je biologická ochrana, při níž se používá dravá vosička Encarsia, která je v nabídce na internetu i pro domácí použití v malém.

Domácí postřiky

V boji se škůdci balkónových i pokojových rostlin (ale i těch v zahradách) se svědčily prostředky, které si můžeme snadno sami vyrobit:

Výluh z kopřiv, foto med
  • Výluh z kopřiv: asi půl kilogramu čerstvých kopřiv louhujeme 12 až 24 hodin v pěti litrech vody. Tímto čerstvým neředěným výluhem pak postřikujeme rostliny napadené mšicemi.
  • Česnekový odvar: rozdrcený stroužek vložíme do jednoho litru vroucí vody a krátce povaříme. Po vychladnutí přecedíme a neředěným odvarem postřikujeme rostliny napadené různými houbami a roztoči.
  • Mýdlový roztok: z běžného mýdla, které rozpustíme ve vodě připravíme účinný roztok proti nejrůznějším hmyzím škůdcům. Brání jim v dýchání a rychle pak hynou.
  • Pelyňkový odvar: čajovou lžičku pelyňku převaříme v litru vody, necháme vychladnout a neředěným odvarem kropíme žravý a savý hmyz.
Přejít nahoru