Jak a čím odklízet sníh


sníh ve městě
Zasněžený chodník, foto med

Ladovská zima většinu z nás těší jen do určité míry. Je více nehod na silnicích a každodenní odklízení sněhu nás většinou brzy omrzí. Majitelé domů musí vhodně řešit přístup ke vchodu, ať koštětem, hrablem nebo malým motorovým rotačním kartáčem nebo sněžnou frézou. Jak a čím odklízet sníh? Možností je více. .

Na trhu jsou jak malá elektrická hrabla, tak mohutné pásové stroje určené pro rozlehlé plochy a umrzlý sníh. Volba konkrétního typu by měla vycházet z našich finančních, ale také technických schopností a druhu terénu, kde bude stroj pracovat. Po odklizení sněhu si nebudeme nosit domů mokro a špínu.

Co nám ulehčí práci se sněhem

  • Hrabla, lopaty a košťata na sníh
  • Škrabky na led
  • Shrnovač sněhu
  • Motorové kolečko s radlicí na odklízení sněhu.
  • Fukar na listí
  • Elektrické lopaty a frézy
  • Benzínové jednostupňové frézy
  • Samochodné dvoustupňové frézy
  • Multifunkční traktory s frézovacím adaptérem

Mechanické odstraňování sněhu

Hrablo, foto med

Jestliže nežijeme v místě s velkým množstvím sněhových srážek, spokojíme se nejspíš s lopatou, hrablem a koštětem, případně škrabkou na led. Tato práce je značně fyzicky namáhavá, bolí z ní nohy a záda, a důležitý je proto i výběr správného nářadí. Podle velikosti plochy a množství sněhu vybíráme velikost hrabla, které by mělo být co možná nejlehčí a jehož délka násady bude odpovídat naší výšce. Stejně tak je tomu i s dalším ručním nářadím. Před započetím práce musíme určit, kde budeme shrnutý sníh hromadit, tedy na místo, kde nebude nikomu překážet. Rozhodně ho neházíme na silnici ani před sousedův vjezd do domu. Těžký sníh neodhazujeme, mohli bychom si strhnou záda – raději hrablo či lopatu se sněhem táhneme po zemi na určené místo.

Elektrická hrabla, odhrnovače, lopaty…

wovel
Elektrické hrablo, foto archiv

Tato technika odstraní sníh do výšky maximálně čtvrt metru po třiceticentimetrových pásech. Práce s nimi je velice snadná, tyto elektrické nástroje na sníh v podstatě přidržujeme, neboť vysokootáčkový rotor sám napomáhá pohybu vpřed. Elektrická hrabla ovládáme tlačítkem na rukojeti. Proud sněhu můžeme směrovat rovně, doprava nebo doleva až do vzdálenosti pěti metrů. Součástí je škrabka, které dobře vyčistí všechny druhy chodníků a cest. Oblíbená zejména v USA je lopata s koly s názvem Shovel-Wovel.

Sněhové frézy

zledovatělý sníh
Zledovatělý sníh, foto med

Sněhové frézy jsou elektrické nebo motorové. Jejich důležitou částí je tzv. šnek, který hrne sníh do vyhazovacího nástavce. Je-li v dosahu zdroj elektrického proudu, oceníme málo hlučné frézy elektrické, jejich výkony jsou však ještě nižší a na umrzlý sníh také nestačí. Jsou vhodné k trvale obývaným domům na odklízení čerstvě napadaného sněhu.

Jednostupňové sněhové frézy

Tyto frézy mají pracovní šnek opatřený gumovými nebo plastovými lištami, které zároveň postrkují stroj dopředu. Sníh hrnou ke středovému výhozu, odkud vyletuje jakýmsi otočným komínkem, který můžeme nasměrovat, aby sníh odlétal lze na kteroukoli stranu. Jednostupňové frézy jsou poháněny spalovacím, většinou čtyřtaktním motorem, jehož spotřeba nepřevyšuje 1 litr benzinu na hodinu práce. Svažitý terén však nezvládají a na zledovatělém sněhu prokluzují.

Dvoustupňové frézy

dvoustunová fréza
Dvoustupňová fréza, foto archiv

Větší množství sněhu nebo neschůdný terén nám pomohou zdolat frézy dvoustupňové, který mají ocelový šnek, opatřený zuby, které zlikvidují i umrzlý nebo udusaný sníh tak, že ho rozmělní, nahrnou k turbíně a odhodí až několik metrů zvoleným směrem. Dopředný pohyb těchto sněhových fréz umožňuje náhon kol nebo pásy, díky nimž stroj vystoupá i do příkrého kopce.

Přejít nahoru