Glorióza vznešená

Exotické květy Gloriozy nádherné
Glorióza, Gloriosa, foto med

Glorióza vznešená má jemné tvary květů výrazné červené a žluté barvy, které dávají této pokojové rostlině nezaměnitelný vzhled. Květ se skládá z šesti dozadu stočených okvětních plátků, postavených do kontrastu s šesti dopředu vzpřímenými pestíky. Na péči je teplomilná Gloriosa poněkud náročnější, zejména co se týká zazimování.

Glorióza vznešená, nebo také nádherná (Gloriosa) z čeledi liliovité (Liliaceae) má název odvozený z latinského „gloria“ (čest, sláva). Říká se jí i popínavá lilie. Ve své domovině – v tropických pralesích Afriky – roste jako popínavá rostlina a dosahuje výšky až tři metry. U nás se pěstuje jako vytrvalá pokojová rostlina. Na křehkých stoncích vyrůstají tmavě zelené zašpičatělé vejčité listy s úponkou umožňující popínání rostliny. Květy (až 12 cm velké) mají nazpět obrácené květní lístky, které jsou červené nebo oranžové a u základů žluté. Plodem je masitá tobolka s množstvím semen. Tato teplomilná, hlíznatá, popínavá rostlina kvete od května do srpna. Její válcovité hlízy, které dosahují až 30 cm, jsou jedovaté.

Druhy a odrůdy

Glorióza, Gloriosa, foto HKK

Glorióza zahrnuje několik druhů a množství kultivarů. G. superba má květ zpočátku zelený, pak oranžový a nakonec červený; kultivar ´Greenii´ má květy světle krémové a zelené jakoby světélkující; G. carsonii má mahagonově rudé a citronově žluté květy; G. Rothschildiana má květy karmínové a žluté, kultivar ´Citrina´ má citrónově žluté květy s vínovou kresbou; méně známé jsou G. veschurii a G. simplex.

Stanoviště

Gloriosa, foto med

Glorióza má ráda přímé světlo, bez přímého slunce v létě, případně polostín. V nádobách dorůstá výšky 120-150 cm. Rostlina kvete celé léto, můžeme ji umístit na terasu, balkon nebo zahradu. Protože není mrazuvzdorná, musíme ji pak včas přemístit do místnosti.

Pěstování

Glorióza, foto med

Hlízy Gloriózy sázíme počátkem dubna tak, že nepoškozený vegetační pupen směřuje vzhůru a nad něj navršíme asi 1 cm vrstvu zeminy. Substrát by měl obsahovat rašelinu, nádobu opatříme drenáží. Mladé rostliny udržujeme v teple a vlhku. Stonky jsou poměrně křehké, musíme jim zajistit oporu. Zálivku poskytujeme pravidelně, avšak nepřemokřujeme. Rosíme, ale vodu nenecháme dopadnout na květy, nadělaly by se na nich ošklivé skvrny. Dvakrát do měsíce přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny, v srpnu hnojení ukončíme. Glorióza bohatě kvete celé léto. Začátkem září, přestane přijímat vodu a rychle uschne. Mateřská hlíza zahyne, ale na jejím místě vyroste několik menších hlíz. Vyjmeme z květináče nové hlízy tak, abychom, nepoškodili vegetační pupeny. Hlízy uskladníme je podobně jako hlízy lilií nebo mečíků, nejlépe do suchého písku či rašeliny. Necháme je přezimovat minimálně 3 měsíce na chladném místě s teplotou okolo 10-14 °C. Při vyšší teplotě se rostlina předčasně probudí a bude slabá a nepokvete.

Množení

Glorióza se množí dceřinými hlízami nebo semeny. Semena klíčí po asi 60 dnech po vysetí při pokojové teplotě. Pokvetou po třech letech.

Použití a přínos

Glorióza, foto HKK

Gloriózu pěstujeme pro atraktivní velké květy a exotický vzhled. Květy jsou vhodné i k řezu do vázy. Domorodci v Africe jed z hlízy Gloriózy používali k výrobě otrávených šípů. Tzv. ocúnový jed vyvolá ochrnutí centrální nervové soustavy. Je nebezpečný pro lidi i zvířata.

Přejít nahoru