Filetové háčkování patří mezi poměrně staré pletařské techniky, která vrchol popularity prožívala na konci 19. století. Tím však ze světa nezmizela. Naopak se její obliba vrací a zejména Holanďanky, Francouzky a Němky tuto techniku hojně používají při zhotovování záclon, ubrusů, ozdobného lemování a dalších praktických věcí i dekorací.
Vzory
Při filetovém háčkování postupujeme podle vzoru, které si snadno vytvoříme sami. Použijeme čtverečkovaný papír, s nímž se velmi snadno pracuje. Každý čtvereček je jedno prázdné políčko. Vzor tvoříme tak, že určitá políčka vyšrafujeme a podle něj pak čtverečky vyplníme přízí. Vzor, zejména pokud je složitý, tvoříme nejlépe v originální velikosti. Pokud máme tištěné vzory, naskenujeme je nebo ofotíme, zvětšíme si je a vytiskneme. Na vzoru si pak označujeme již uháčkovanou část po řádkách. Použít lze i dost vzorů pro křížkové vyšívání, které na čtverečkovaný papír překreslíme.
Háčkujeme
Předpokladem filetového háčkování je pochopitelně ovládání základů háčkování. V podstatě si vystačíme s řetízkem a dlouhým sloupkem. První a všechny další liché řady háčkujeme zprava doleva a začínáme v pravém dolním rohu. Sudé řady zas háčkujeme zleva doprava. Používáme bavlněnou přízi a odpovídající velikost háčku.
Háčkování podle vzoru
Vzory na háčkování se zapisují podle zkratek a speciálních symbolů, aby byly co nejsnáze srozumitelné. Pro filetové háčkování potřebujeme většinou tyto zkratky:
DS – dlouhý sloupek
mez – mezera
o (oo) – očko
op – opakovat
pok – pokračovat
při – přidat
ř – řetízek
řd – řada
řo – řetízek na obrácení práce
v – vzor
vyn – vynechat
z – začátek
Háčkování mřížky
- Na každý čtvereček potřebujeme 3 ř. Délku základního řetízku si vypočteme tak, že vynásobíme počet žádaných čtverečků třemi a přidáme 5 řo. Do osmého ř od háčku vypracujeme 1DS.
- (Uděláme 2ř, vyn 2ř, 1DS do dalšího ř) až do konce řady. Skončíme 1DS a uděláme 5řo.
- Pro všechny další řady, * 1DS do druhého DS od háčku, vyn 2ř, 1DS do následujícího DS, do konce, 5řo. DS vypracujeme pod oběma smyčkami předchozího DS.
Zaplňování mezer
- Mezeru vyplníme 2DS vypracovanými pod 2ř předchozí řady. Chceme-li vyplnit mezeru na začátku řady, uděláme 3řo, 2DS do 2ř a 1DS do následujícího DS.
- Pokud budeme vyplňovat čtverce střídavě, vznikne šachovnice. Poslední DS vypracujeme do řo z předchozí řady.
- Jestliže vyplňujeme mezeru nad jinou už vyplněnou mezerou, vypracujeme 4DS skrz obě smyčky předchozích DS.
Dobrý den.Dají se záclony někde koupit?Tyto záclony?
Dobrý den, nejspíš se dají sehnat na Krajkářských trzích, které pořádá Vzdělávací spolek starých řemesel. Letos bude 18.-19. května v ZŠ nám. Curieových, Praha 1. Jinak opravdu nevím.
Admin