Dýně máslová je poddruhem dýně muškátové. Je mírně nasládlá, jemně aromatická a voní i chutná lehce po másle. Dobře se jí daří i v našich krajích, snadno ji vypěstujeme na zahrádce. Plod má hruškovitý tvar a na rozdíl od ostatních dýní leží jádřinec jen v rozšířené koncové části a ne v celém středu. Máslová dýně má světle žlutooranžovou tvrdou a matnou slupkou a sytě žlutou až oranžovou dužinu. Že je zralá poznáme podle zdřevnatělé stopky.
Dýně máslová aneb muškátová (Waltham Butternut) pochází z Ameriky a dorůstá okolo dvaceti centimetrů. Pevnou dužinu má poměrně vodnatou a semínka ve vatovitém loži jsou výrazně drobnější než semínka větších dýní. Roste na mohutných šlahounech s velkými listy a při sklizni odřezáváme plody i dužnatou zelenohnědou stopkou. Tak můžeme dýni skladovat i několik měsíců. Máslová dýně je ze všech dýní nejsladší a nejsnáze stravitelná, i proto je vhodná jako jedna z prvních zelenin pro miminka.
Výživová hodnota
Dýně máslová obsahuje provitamin A a vitamíny B a C, dále pak bílkoviny, snadno rozpustnou vlákninu, hořčík, železo a vápník. Má málo sacharidů a skoro žádný tuk. Semena obsahují i zinek. Dýně napomáhají léčbě chorob močového měchýře a močovodů, zbavuje organismus nadměrné vody, snižuje vysoký krevní tlak i hladinu tuků v krvi, pomáhá při ateroskleróze, revmatismu a dně, neutralizuje nadměrné množství žaludečních šťáv.
Kuchyňské využití máslové dýně
Pro kuchyňskou přípravu jsou z dýní nejvhodnější druhy Hokkaido a máslová dýně. Máme-li nadúrodu, můžeme kromě plodů kuchyňsky zpracovat i květy dýně, které buď usmažíme nebo jimi zdobíme hotové pokrmy a saláty. Máslovou dýni před přípravou oloupeme, podélně ji rozkrojíme a lžící vydlabeme jaderník i se semínky. Tato dýně je vhodná do polévek, jako příloha k drůbeži, zvláště ke kuřecímu masu, do těstovinových i míchaných zeleninových salátů, vynikající je grilovaná nebo pečená. Také z ní můžeme připravovat sladké dezerty, kompotovat, vařit z ní marmeládu nebo ji nakládat do octa jako okurky.
Dýňová polévka
Ingredience: 1 menší máslová dýně, nasekaná pálivá paprička nebo špetka chilli, sůl, 1 l vody, smetana. Osmažené kostičky housky nebo upražená semínka mohou být, ale nejsou nezbytné.
Příprava: Oloupanou máslovou dýni nakrájíme na kostky a vaříme v osolené a okořeněné vodě doměkka. Potom rozmixujeme nejlépe ponorným mixerem a vlijeme smetanu. Na talíři ozdobíme lžící zakysané smetany, několika kapkami dýňového oleje nebo snítkou zeleného koření a posypeme praženými semínky či krutony.
Kuře s máslovou dýní
Ingredience: prsa z kuřete (může být i uzené), půl máslové dýně, 1 cibule, stroužek česneku, lžička škrobu, sójová omáčka, sůl, špetka chilli nebo barevné pepře, olej.
Příprava: Maso nakrájíme na kostičky, očištěnou tykev na hranolky, cibuli na půlkolečka a česnek na plátky. Cibuli s česnekem necháme zesklovatět, přidáme maso a dýni s kořením i solí a opečeme je. Podle chuti zakápneme sójovou omáčkou. Lžičku škrobu (Solamyl, Naturamyl…) rozmícháme v 100 ml vody (nebo lépe vína) a pokrm jím zahustíme. Podáváme s rýží.
Pikantní pomazánka z muškátové dýně
Ingredience: 1 máslová dýně, 5 velkých stroužků česneku, chilli paprička nebo feferonka, malá majolka, sůl.
Příprava: Máslovou dýni upečeme v troubě nebo ji uvaříme v páře. Měkkou ji rozmixujeme nebo jen rozmačkáme vidličkou. Přidáme k ní sůl, utřený česnek, nadrobno nakrájenou papričku a majolku. Dobře promícháme a mažeme na opečený toustový chléb nebo na plátky veky. Ozdobit můžeme petrželkou nebo kouskem kapie.
Dýně s mrkví
Ingredience: půl máslové dýně, 3 středně velké mrkve, sůl, citronová šťáva, kousek másla.
Příprava: Dýni nakrájíme na kostky, oškrábanou mrkev na kolečka. Na rozpuštěném másle dýni i mrkev lehce opečeme, osolíme, zakápneme citronovou šťávou, mírně podlijeme a dusíme zakryté doměkka. Hotové rozšťoucháme a podáváme jako přílohu například k vařenému nebo pečenému masu.
Dýňová marmeláda
Ingredience: 500 g máslové dýně, 200 g cukru, šťávu z velkého citronu, půl lžičky mletého hřebíčku, půl lžičky skořice a čtvrt lžičky strouhaného muškátového oříšku.
Příprava: Dýni nakrájenou na kostky povaříme v páře doměkka, anebo ji upečeme v troubě. Měkkou ji rozmixujeme a v hrnci na mírném plameni zahříváme i se vším kořením. Do teplé postupně přisypáváme cukr a mícháme, dokud se nerozpustí a z hmoty poněkud neodpaříme tekutinu, aby nebyla příliš řídká. Vmícháme citrónovou šťávu. Horkou marmeládu nalijeme do vyvařených skleniček, zavíčkujeme a obrátíme víčky dolů. Chceme-li, aby vydržela rok, můžeme marmeládu ještě sterilovat. Tuto marmeládu můžeme kromě jiného používat i k výrobě náplně do dýňového koláče.