Stavět či rekonstruovat nebo si jinak upravit bydlení podle vlastních představ je náročné a bude nás stát dost sil. Důležitou položku představují podlahy. Ale ouha: vybírat si můžeme z tak zdánlivě nepřeberného množství materiálů, že se nám z toho může pořádně zamotat hlavu. Skvělá je například dřevěná plovoucí podlaha.
Název plovoucí podlaha (Floating floor) označuje podlahovou krytinu, která může být ze dřeva, korku nebo laminátu a není pevně spojena s podkladem. Znamená to, že jednotlivé dílce plovoucí podlahy jsou na podkladu položené volně. Tyto antialergické podlahy snadno je udržujeme. Jsou pevné, ale pružné a šetří tak naši páteř, klouby a šlachy nohou.
Dřevěné podlahy
Jelikož materiály (kromě laminátu a korku), ze kterých se uvedené podlahy vyrábějí, reagují na klimatické změny v místnosti a podle stupně vlhkosti se buď smršťují nebo roztahují, necháváme při pokládce po obvodu místnosti spáru zakrytou lištou, aby podlaha mohla volně dilatovat. Plovoucí podlahu si můžeme položit snadno sami, mají jednoduchý zámkový systém, který zaručuje kvalitní a rychlou pokládku. Bývají povrchově upraveny lakem či olejem přímo ve výrobě. Můžeme si vybírat nejen podle požadované kvality, finančních možností, ale i podle vhodnosti designu a vlastností krytiny přímo pro příslušný interiér.
Třívrstvá dřevěná podlaha
Celodřevěná plovoucí podlaha je typ podlahové krytiny, u níž se snoubí krása a praktické výhody přírodního materiálu s elegancí a jednoduchostí pokládky. A vydrží: měla by nám sloužit 40 – 50 let. Spodní protitažná vrstva (tloušťka asi 2 mm) a střední vrstva (asi 9 mm), ve které je vysoustružený spoj, jsou z měkkého dřeva smrku, nebo hevey a zaručují materiálu stabilitu. Teprve vrchní – nášlapná vrstva je užitková. Bývá 3,6 – 4 mm silná a dřevina na ní použitá určuje celkový vzhled podlahy. Díky tloušťce ji můžeme až třikrát renovovat, tedy zbrousit a znova nalakovat, případně naolejovat. Tento typ plovoucích podlah se zdá být ideální: má zajímavou povrchovou úpravu, a po snadné pokládce je okamžitě k použití. Proti masivu mají tu výhodu, že se pokládají jako plovoucí systém, navíc mají středovou vrstvu lepenou kolmo k zakladu. Což zmírňuje deformace podlahy způsobená třeba teplotou nebo vodou.
Kvalita zpracování
Dřevěné plovoucí podlahy (třívrstvé) jsou obvykle 14 – 16 mm tlusté. Liší se skladbou materiálu, tloušťkou dýhy, a ve většině případů i kvalitou zpracování. Na tento problém existuje jen jediná rada: informujeme se na značku, kterou jsme si vyhlédli a vyžádáme si o ní reference. Samozřejmě se poradíme i s jinými odborníky. Všechno dřevo se prodává nejméně ve třech třídách provedení. Většinou mají označení „select“ (dřevo tříděné podle barvy a struktury). Tato třída je nejdražší a může působit až příliš uměle. Další třída je u většiny výrobců pojmenovaná „natur“. Dýha není skládaná tak selektivně, spíše přirozeně, ale neobjevují se v ní větší suky, barevné rozdíly, či praskliny. Třetí třída, „antik“ v sobě může mít větší suky a barevné rozdíly. Protože cena vícevrstvých dřevěných podlah v poslední době poněkud klesla, stále jde o velkou investici a opatrnost se vyplácí.
Duoparkety
Dvouvrstvé parkety (tzv. duoparkety) jsou vhodné do místností s podlahovým vytápěním. Jsou vysoké 11 mm a mají velmi nízký koeficient tepelného odporu – řádově 0,13 K/W/m2. K podkladu se lepí celoplošně. Teplota topného média by ale neměla přesáhnout 27 °C. Povrch duoparket má pět vrstev UV tvrzeného laku, což zaručuje mnohem větší trvanlivost než tradičně dokončované podlahy. Navíc jsou opakovaně renovovatelné. Kvalita a tloušťka vrchní vrstvy umožňuje broušení a lakování. Zbroušený povrch pokrytý ekologickým formaldehydovým lakem bez akrylátů, nebo zůstat bez povrchové úpravy, případně ho můžeme naolejovat či navoskovat. Užitná vrchní vrstva se permanentně spojuje se spodní podpůrnou vrstvou, která zaručuje stabilitu a mimořádnou trvanlivost podlahy.