Dracény – odrůdy, pěstování a množení

Dracaena reflexa v zelenožlutých nádobách
Dracaena reflexa, foto HKK

Mezi nejkrásnější pokojové rostliny ozdobné listem patří bezesporu Dracény. Vyskytují se v mnoha zajímavých druzích a kultivarech a nejlépe vyniknou jako solitérní rostliny moderních interiérů. Vyrůstají v nenáročné pokojové rostlinu se zelenými listy až 50 cm dlouhými.

Název Dracéna (Dracaena) se odvozuje z řeckého slova drakania, což znamená dračice – v češtině jí říkáme dračinec. Řada dalších druhů dracén pochází z tropů a subtropů Asie a Afriky a patří k čeledi Agavaceae (agávitové).

Druhy a kultivary

Dračinka křovitá, Cordyline fruticosa, foto med

Dračinec vonný dorůstá výšky 3 m a šířky 1,2 m. Robustní Dracaena godseffiana dobře snáší nižší zimní teplotu a suchý vzduch. D. deremensis roste pomalu do 120 cm. Kultivar Janet Craig má list zelený, u ostatních odrůd jsou na listu různě vybarvené podélné pruhy. Bausei má dva široké pruhy uprostřed listu, Warneckii má bílé pruhy při okrajích listu. White Stripe, Yellow Stripe a Green Stripe mají výrazné okrajové pruhování. D. marginata je oblíbená pro hadovitý kmínek, který se rozvětvuje a dorůstá 3 m. Má úzké zelené listy s červenými okraji. Kultivar Tricolor má kromě tohoto vybarvení uprostřed dva žluté pásky. Colorama má načervenalé listy a výrazné červené pásky na okrajích. D. fragrans dostala název podle vzácně se objevujících, nádherně vonných květů. Má vzorované listy se světle a tmavě zelenými pruhy, které vytváří optický klam pohybu. Lemon Lime má nepravidelně rozmístěné zakroucené listy nejlépe prospívá na dobře osvětleném stanovišti.

TIP: Dracéna na kmínku

Dracaena fragrans pěstovaná na kmínku, foto HKK

Ve skupině dracén s většími nároky na teplo i péči jsou zastoupeny převážně rostliny, které v dospělosti vytvářejí kmínek s listovou korunou na vrcholu. Jsou podobné palmám, ale nejsou s nimi příbuzné. Kmínky, ze kterých vyrůstají růžice listů D. fragans lemon lime, se dovážejí z Afriky a tropických oblastí Ameriky jako kořen s bezlistou větvičkou a teprve zahradníci z nich u nás vypěstují nádherné pokojové rostliny. Pokud se nám podaří takový kmínek získat, můžeme si rostlinu vypěstovat sami: Kmínek bez kořenů zasadíme do vlhkého (nikoliv mokrého!) substrátu pro výsevy. Jakmile se vytvoří kořeny, vyraší po straně kmínku i listová korunka.

Stanoviště

Dracaena draco, foto med

Dracénám obecně vyhovuje světlé až polostinné místo chráněné před pražícím sluncem – nejlépe u okna na východ. Vyžadují teplo a ani během přezimování by teplota neměla klesnout pod 15 – 18 °C. Do stísněného prostoru je vhodná odrůda Compacta. Dracény nemají rády průvan.

Pěstování dracén

Dracéna Píseň Indie, Dracaena reflexa, foto med

Obecně platí, že odrůdy s pestrými listy vyžadují více slunce, aby jejich listy nezezelenaly. Dobře snášejí suchý vzduch i teplo, ale při nízké vzdušné vlhkosti jim hnědnou špičky. Kořenový bal udržujeme rovnoměrně vlhký – při přemokření nebo přeschnutí opada listy. Během vegetace dracény každé dva týdny přihnojujeme. Druhy D. marginata a D. draco snesou polostín a nevadí jim nižší zimní teplota. Zbývající druhy jsou náročnější – vyžadují vyšší teplotu v zimě, pravidelnou zálivku, stálou vlhkost substrátu a časté rosení. D. fragrans vyžaduje světlé nebo částečně stinné stanoviště, při nedostatku světla ztrácí svou krásnou kresbu na listech. Má ráda mírnou až vysokou vzdušnou vlhkost – dvakrát týdně ji rosíme. Zaléváme mírně, v zimě jen občas, ale bráníme vyschnutí kořenového balu, a také průvanu. D. marginata a D. fragrans snášejí dobře mírný stín. D. draco a D. godseffiana snášejí suchý vzduch. Dracény přesazujeme po dvou letech, nejlépe na jaře.

Množení

Fracaena deremensis, foto HKK

Dracény množíme vrcholovými řízky, které získáme při seříznutí starší rostliny s vysokým holým kmínkem. Řízek namočíme stonkem do stimulátoru a zasadíme do pěstebního substrátu, který udržujeme v teple (vhodný je okenní parapet nad radiátorem). Další množení je možné řízky z kmínu, který nařežeme na délku 5-8 cm.

Použití a přínos

Dracéna Píseň Indie, foto med

Ze všech dracén nejúčinněji odstraňuje jedovaté chemikálie z ovzduší D. fragrans – Janet Craig, které pohlcuje. Dracény uplatníme jako solitéry, ale i pro skupinovou výsadbu. D. fragrans – Lemon Lime má na listech zvláštní kresba ve dvou odstínech zelené, takže vytváří dojem pohybu a skvěle se uplatní ve moderně řešeném interiéru.

1 názor na “Dracény – odrůdy, pěstování a množení”

  1. Leoš

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jak je možné dosáhnout toho aby řízek, neobrazil jen z jednoho místa, ale třeba ze 3-4 jako je to u rostlin které se prodávají.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru