Domovní listovní schránky

Schránka na dopisy a tiskoviny jsou nedílnou součástí našich obydlí.
Domovní listovní schránky, foto archiv

Domovní schránky (nebo jak se často trochu chybně říká – poštovní schránky) jsou nedílnou součástí našich obydlí, případně i oplocení domů. Jsou zdánlivým detailem, ale ovlivní pozitivně nebo negativně celkový dojem z nich. https://www.kouzelnebydleni.cz/upravy-okoli-domu/ Záleží jen na nás, zda bude mít naše schránka působivý a originální design, vhodnou velikost. A také správné technické řešení pro snadné vkládání a vybírání tiskovin i korespondence.

Kovová schránka, foto med

Základní podmínka listovní schránky odpovídá současným požadavkům na doručování pošty. Je v souladu s českou i evropskou normou ČSN EN 13 724, která specifikuje i umístění schránek. Bere v úvahu zabezpečení, nedobytnost a bezpečnost zásilky, funkčnost pro příjemce, ergonomii a efektivnost pro doručovatele. Podle odborníků je tato norma sice platná, nikoli však závazná. Přesto bychom se jí měli držet, protože stanoví standard kvality i podmínky pro funkčnost schránky.

Dřevěná listovní schránka, foto Zuzana

Rozhodneme-li se schránku na dveře sami vyrobit – například ze dřeva – nepůjde o žádnou komplikovanou akci. Z hlediska funkce jsou ale důležité a podstatné její rozměry. Podle úřední informace je základním rozměrem velikost vhozového otvoru schránky. Tu stanoví norma na rozměr 30–35 mm (výška) x 325 mm (délka) pro vhoz zásilky na šířku, nebo 30–35 x 280 mm pro vhoz na délku. Tyto rozměry vycházejí z předpokládané velikosti zásilky, kterou by měla schránky pojmout a která by měla jít vložit do schránky bez poškození – přeložení, přelomení či pomačkání. Tzv. normovaná zásilka je formát C4 (229×334 mm) o tloušťce 24 mm, její tuhost odpovídá listům papíru o měrné hmotnosti 80 g/m2.

Vhozový otvor schránky, foto med
  • Bezpečnost zásilky: rozměry schránky norma stanoví tak, aby bránily neoprávněnému vyjmutí zásilky, případně stanoví povinnost dodatečných zábran a opět definuje jejich rozměry.
  • Pevnost a kvalita: je daný i způsob provedení zkoušky pevnosti a bezpečnosti dvířek. Dále parametry zámku – jde o počet nezaměnitelných kombinací zámku: buď 200 kombinací pro 1. stupeň bezpečnosti, nebo 500 pro 2. stupeň.
  • Korozní odolnost: venkovní schránky musí splňovat požadavky pro třídu 3 nebo vyšší podle EN 1670.
  • Ergonomie a bezpečnost: norma stanoví instalační výšky vhozových otvorů od 700 do 1700 mm, pro dveřní sestavy 400–1800 mm. S ohledem na bezpečnosti při vkládání a vyjímání zásilky nesmí být v okolí ostré hrany. A schránky nemají mít průhledová okénka.
Sestava schránek v bytovém domě, foto Zuzana

Široký sortiment listovních schránek v souladu s normou představuje například schránky ve svislém provedení (370 x 30 x 100 mm), ležaté (300 x 385 x 110 mm), nebo šikmé s celou řadou rozměrových modifikací – všechny se používají do sestav ve více bytových domech. Pro panelové domy jsou nejvhodnějším řešením sestavy listovních schránek na čelní desce, které se zabudovávají do vstupní stěny vytvořené z profilů a upevní se zasklívací lištou.

Domovní schránky, foto med

Mimo to je na trhu i řada schránek pro rodinné domky, a to jak nástěnných, tak k zazdění do oplocení. Schránky jsou z pozinkovaného plechu, alternativně mohou být dvířka z nerezu v různých barevných odstínech.

Kovová schránka, foto med

Pro zvýšení bezpečí domova si před odjezdem na dovolenou zajistíme, aby nám někdo pravidelně vybíral schránku. Ráno přijdou noviny, dopoledne pošta a odpoledne zase reklamní letáky. Není toho málo a pro zloděje bývá přeplněná domovní schránka první informací, že nejsme doma a oni mají volné pole.

Text Zuzana Nielsenová

Přejít nahoru