Není žádnou novinkou, že kdo nesnídá, škodí sám sobě. To proto, že ranní jídlo nás má nabít energií a pozorností nejméně na celé dopoledne, a kdo se nenají, bude malátný a nesoustředěný. Důležité však není pouze jídlo, ale především jeho složení. Ukážeme si, jak vyrobit lahodný domácí jogurt bez éček, konzervantů, želatin a umělých sladidel. A také jak si z něj udělat skvělou snídani.
Jogurt obsahuje množství bílkovin, vápníku a fosforu, a důležité probiotické kultury, které urychlují metabolismus, regulují naše trávicí ústrojí, zbavují ho zácpy či nadýmání a pozitivně ovlivňují hladinu krevních tuků. Živé jogurtové kultury jsou pro náš organismus nesmírně prospěšné. Máme-li narušenou střevní mikroflóru, což je po každém požívání antibiotik a některých jiných léků, ale i při konzumaci nezdravé stravy, živý jogurt nám ji doslova zrekonstruuje. Střevní mikroflóra je také velmi důležitá zvláště pro obranyschopnost organismu. Lépe pak odoláváme nemocem, což je aktuální právě v době různých chřipkových epidemií.
Jak se dělá domácí jogurt
Připravit si domácí jogurt je daleko snazší, než by leckoho napadlo. Nemusíme si kvůli tomu ani kupovat jogurtovač, i když s ním to bude jednodušší. Potřebujeme jen litr čerstvé mléko (buď přímo z farmy nebo šetrně sterilizované (s nápisem Čerstvé mléko) a malý kelímek jogurtu s živou kulturou. Vhodný je například jogurt řeckého typu, Holandia, klasik nebo selský jogurt. Samozřejmě, že máme-li k dispozici přímo jogurtovou kulturu, tím líp. To je z přísad všechno. Potřebovat budeme ještě uzavíratelné nádoby, např. skleničky s víčky nebo uzavíratelný kelímek od litrového jogurtu apod. Hodí se nám teploměr, v krajním případě lze teplotu i ochladnout, hrnec na ohřátí mléka a metlu za rozmíchání.
Postup a trik s peřinou
- Čerstvé mléko zahřejeme na 40 °C.
- Poté zahřáté mléko naočkujeme, což uděláme tak, že do něj vmícháme kelímek bílého jogurtu s aktivními kulturami. Pokud nebude jogurt obsahovat aktivní kulturu, získáme jen zkyslé mléko.
- Po důkladném rozmíchání nalijeme hmotu do čisté uzavíratelné nádoby co obsahu 1,1 l nebo do více menších skleniček. Ty pak zavíčkujeme.
- Aby se jogurtové bakterie v mléce začaly správně množit, musíme zabezpečit stálou teplotu. Nejjednodušším receptem je zabalit nádoby s jogurtem do peřiny (stačí polštář). Takto jogurt necháme nejméně šest až deset hodin pracovat.
- Po této době (někdy i kratší) by měl být jogurt hotov. Jen ho ještě necháme vychladit. Jogurt by měl být hustý.
Hubnutí s jogurtem
Živý jogurt má schopnost organismus očistit, zbavit ho toxinů a dalších jedů, a dokáže zrychlit metabolismus a nastartovat zdravé hubnutí. Začneme jogurtovým dnem, kdy v pěti porcích sníme kelímek jogurtu, do kterého si přidáme ovoce. To nám důkladně pročistí střeva a obnoví střevní mikroflóru. Díky tomu se přestaneme cítit plní nebo nafouknutí z nevyvážené stravy. Další dny budeme jíst v přiměřeném množství kromě jogurtu, který již obohatíme ovesnými vločkami, i další potraviny. Bílé maso, ryby, zeleninu a zeleninové saláty, rýži natural, vařené brambory a ovoce. V malých dávkách můžeme jíst cokoli, kromě uzenin, tučných a smažených jídel, různých sladkostí. Ze sladkostí můžeme jíst v malém množství 75 – 85% čokoládu, trochu sladit lze medem. Bílý jogurt bychom měli přidávat do salátů místo majonézy, ochucovat jím omáčky k masu a přílohovou zeleninu, pít je ve formě jogurtových nápojů, zkrátka používat je často a připravovat podle vlastní fantazie.
Jogurtové snídaně
Ranní jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, cukry a škroby. Proto je ideálním základem právě snídaně na bázi jogurtu, ovesných vloček a medu. Pokud vynechají med, bude tato strava vhodná i pro diabetiky.
Příklady jogurtových snídaní
- Kelímek jogurtu, 3 lžíce ovesných vloček, 1 lžíce oříšků nebo mandlí, 1-2 lžičky medu, 1 lžíce kukuřičných lupínků. Jogurt smícháme s vločkami, oříšky a medem, necháme chvilku odstát a povrch posypeme lupínky, aby to trochu křupalo.
- Kelímek jogurtu, 3 lžíce ovesných vloček, 1 lžíce rozinek, půl lžičky skořice, 1-2 lžičky medu, 1 lžíce oříšků.
- Kelímek jogurtu, šálek müsli podle výběru, půl na kolečka nakrájeného banánu.
- Kelímek jogurtu, mix na kousky nakrájeného různého čerstvého ovoce podle sezony – jablko, hruška, švestky, jahody, maliny, borůvky, kiwi, pomeranč, ananas… Lze dosladit medem, ale většinou to není nutné.
Slaná snídaně:
Kelímek jogurtu, špetka soli a pepře, trochu citronové šťávy a kousky zeleniny podle výběru – okurka, čínské zelí, paprika, rajče, řapíkatý celer, avokádo… Vhodná je i zelenina vařená v páře nebo podušená, a to brokolice, chřest, dýně Hokaido, cuketa a další.