Stěny vymalované čokoládově hnědou a kávově bílou barvou v kombinaci s efektní technikou frotáže starými novinami ozvláštní a zmodernizují interiér. Základem této metody je tření, francouzsky frottement, opět počeštěno frotáž. V podstatě jde o sejmutí povrchu materiálu a zviditelnění jeho struktury. Hnědá barva stěn je stále ještě poněkud neobvyklá, ale má-li správný odstín, může v nás vzbudit libé pocity v souvislosti s tím, že se nám vybaví například čokoláda, karamel, káva či další pochoutky.
Přestože je hnědá barva použitá v prostoru vnímána většinou pozitivně, měli bychom si uvědomit, že tmavá barva by mohla interiéru propůjčit spíše zasmušilou a zamračenou atmosféru. Proto ji nepoužijeme na celou plochu, ale hnědě natřeme jen části, pro barevné zdůraznění nebo vzory. Jestliže například zvolíme hnědé tóny s vysokým podílem červené, bude náš obytný prostor působit podstatně živěji a tepleji. V kombinaci se světlými krémovými odstíny, jakými jsou vanilka, smetana nebo kokos dochází k vytváření perfektní barevné skladby, jež zprostředkovává duševní pohodu, teplo a útulnou atmosféru.
Obdélníky podle novin
Na frotáž stěn využijeme staré noviny (případně jiný, jakýkoliv papír). Zvolíme nějaký geometrický tvar – například část stěny rozdělení stěny na řadu obdélníků. Aby se nám do lépe odměřovalo, vybrali jsme velikosti novinové strany, nebo její poloviny, případně dvoustrany.
Základní barva
Stěnu, kterou jsme pro tuto dekorační techniku vybrali, vybranou sytou barvou, kterou si nejlépe necháme připravit v míchacím centru některého hobby marketu nebo ve specializované prodejně barev, natřeme válečkem nebo štětkou. Pokud máme stěnu bílou, budeme muset nejspíš nátěr opakovat, to ale po úplném zaschnutí barvy. Tuto podkladovou barvu pak necháme důkladně proschnout, nejlépe přes noc.
Rýsování
Na zcela suchou stěnu nakreslíme tužkou podle vodováhy nejprve obdélníky v požadované velikosti. Práci si zjednodušíme, jestliže si pro optimální vyznačení obdélníků na stěnu vytvoříme šablonu z odřezku dřevěné desky, kterou nařežeme tak, aby rozměry odpovídaly velikosti stránky novin. K desce šablony rovnoběžně s delšími stranami připevníme úchytku, která poslouží i pro přiložení vodováhy během vyměřování. Důležité je, že mezi jednotlivými obdélníky ponecháváme mezery o velikosti 5–6 mm.
Nátěr světlou barvou a frotáž novinami
Jakmile máme všechny obdélníky vyznačené, začneme do nich nanášet další barvu, tentokrát světlého odstínu, v našem případě kávově bílou. Pracujeme obdélník po obdélníku. A to tak, že jakmile naneseme na jeden obdélník barvu, ihned do ní pevně vtiskneme noviny stejného formátu. Počkáme opravdu jen pár vteřin a noviny zase opatrně odtáhneme. Čím déle budeme s odtažením papíru čekat, tím více barvy ze stěny odebereme. Zároveň ale existuje nebezpečí, že příliš namočený papír půjde špatně stáhnout a některé části zůstanou přilepené ke stěně.
Postup krok za krokem
- Nejprve natřeme stěnu barvou v požadovaném odstínu. My jsme zvolili čokoládově hnědou. Nátěr případně opakujeme. Poté ho necháme důkladně vyschnout.
- Plochu stěny jsme rozdělili na obdélníky. Zvolili jsme velikost novinové strany a vyrobili si šablonu.
- Do vyznačených obdélníků postupně nanášíme druhý nátěr kávově bílou.
- Na ještě čerstvý nátěr barvy ihned přiložíme novinový papír, přimáčkneme a znovu odtáhneme.
- U frotážové techniky s použitím papíru dochází ke vzniku zajímavých nepravidelných efektů.
- Po nabarvení několika obdélníků průběžně kontrolujeme z odstupu výsledek své práce.
- Další zajímavé možnosti dekorování stěn představují malování s fólií a nebo tzv. zábalová technika.