Pokoje v secesních domech zdobily štukované stropní rozety, římsy a fabiony. Po čase, když se móda změnila, se hromadně odstraňovaly. A v dnešní době jsou tyto štukatérské dekorační lišty a další prvky opět velmi žádoucí. A na rozdíl od řemeslně i finančně náročných štuků je můžeme nahradit levnějšími polystyrenovými výlisky, které se vyrábějí v mnoha dekorech i velikostech.
Fabiony se prosazují hlavně v starší zástavbě s vyššími stropy, ale zajímavě působí i v panelových bytech. Fabion je oblý přechod mezi svislou stěnou a stropem. Vyráběl se z omítky nebo ze sádry, uvnitř se vyztužoval rákosem nebo dřevem. Stejný vydutý a oblý tvar dekorační lišty se používal také na nadpražích a fabionových římskách. V secesi tyto štuky bohatě doplňovaly i stropní rozety, pilastry (polosloupy, které vystupují ze zdi, mají ale pouze dekorační charakter) a další reliéfní plastické architektonické prvky. Všechny lze dnes nahradit polystyrénem.
Polystyrénové lišty
K nejčastěji používaným dekoracím stěn patří lišty z polystyrénu, které slouží především k čistému ukončení kazetových obkladů stropu na přechodu se stěnou, ale i k prostému oddělení stropu a stěny. V zásadě jde o krycí lišty určené ke konečné úpravě fabionů. Tyto lišty se používají i k optickému snížení vysokého stropu, když lištu umístíme na stěnu kus pod stropem. Výrazně zdobené nebo profilované lišty místnost překvapivě promění, zejména přidáme-li vhodnou rozetu. Lišty se dělí do různých kategorií. Nejlevnější jsou řezané – vyřezávají se z bloku polystyrénu různě tvarovaným odporovým drátem. Dají se podle potřeby natírat dispersními interiérovými barvami. Vstřikované lišty se vyrábějí z předem zpěněného polystyrénu vstřikovaného do forem. Oba druhy lze natírat disperzními interiérovými barvami. Extrudované lišty patří mezi kvalitnější výrobky, které lze natírat i omývat, podobně jako lišty s fólií z PVC. Nejkvalitnější jsou polyuretanové lišty, které, na rozdíl od polystyrénových, můžeme použít dokonce i pro dekoraci vnější fasády.
Postup připevnění lišt
- Čerstvě vymalované stěny necháme důkladně vyschnout. Než začneme lepit, zjistíme soudržnost malby stropu – přejedeme po něm prstem. Pokud se ušpiní, musíme malbu zpevnit penetrací.
- Případné nerovnosti mezi stěnou a stropem vyrovnáme akrylátovým tmelem, polystyrénové lišty pak vlepíme do přechodu mezi stropem a stěnou.
- Pro rohy je v pokosnici nařežeme pod úhlem 45 stupňů. Natíráme je ještě před lepením, ale můžeme to udělat s trochou opatrnosti i po nalepení. K povrchové úpravě lišt použijeme stejnou barvu, jakou jsme volili na stěny či strop.
- Na požadované délky lišty řežeme ostrým nožem, nejlépe s tzv. ulamovací čepelí. Použijeme řezací šablony – pokosnici.
- Na rubovou část lišty naneseme lepící tmel, který necháme krátce zavadnout, a lištu přitiskneme na určené místo.
- Spáry mezi lištami můžeme vyplnit akrylátovým tmelem a spoj barvou zaretušujeme.
Lišty a kazetový strop
Výběr zakončovacích lišt pro kazetami vyložený strop je pestrý – od těch skutečně laciných, až po opravdové skvosty nahrazující sádru nebo štuk. Musíme si především změřit a tloušťku kazet a lišt, aby nedošlo k tomu, že lišta bude tenčí nežli deska, což by vypadalo hrozně.