Mikrovlnná trouba má řadu příznivců i odpůrců. Odpůrci argumentují tím, že mikrovlnné záření ničí potraviny a škodí i lidem. Příznivci na ni nedají dopustit a používají ji k rychlé přípravě celého menu. I když jsou i tací, že mají mikrovlnku výhradně k ohřívání jídla nebo výrobě popcornu. Příprava jídla v mikrovlnné troubě je oproti pečení v troubě elektrické asi třikrát levnější. Je ale mnoho dalších věcí, které dobře zvládne.
K ohřívání hotového jídla postačí jednoduchá mikrovlnná trouba za pár stovek, ale chceme-li, aby zastala funkci i klasické trouby, která upeče kuře křupavé a bábovku dozlatova, pořídíme si mikrovlnku vícefunkční. Podle typu naší kuchyně si vybereme troubu vestavěnou nebo volně stojící.
Základní typy
- Monofunkční trouby umožňují přípravu jídla pouze pomocí mikrovlnného ohřevu: rozmrazují, ohřívají a úsporně vaří. Mají poměrně nízký výkon a objem 18-20 litrů, takže se do nich vejde jen středně velký talíř, ale jsou i trouby větších rozměrů. Dražší modely bývají barevné nebo nerezové.
- Mikrovlnná trouba s grilem, z nichž jsou nejúčinnější se zabudovaným quartz grilem. Umožňují kromě ohřevu i grilování a vytvářejí žádoucí kůrčičku. Kilogramové kuře takto připravíme za pětadvacet minut, pizzu za dvanáct a koláč za devět minut.
- Kombinované trouby v sobě spojující funkci mikrovlnné a horkovzdušné trouby a grilu. Tato mikrovlnka velice rychle upeče vánoční cukroví, buchty nebo maso.
Nadstavbové typy
- Funkce Crisp a speciální talíř zaručí, že během okamžiku máme ze syrových brambor křupavé lupínky.
- Vaření ve více sekvencích funguje tak, že se v průběhu vaření automaticky mění stupeň výkonu (rozmrazení, vaření…). Doba vaření je tak zajištěna optimálně.
- Senzor vaření měří vlhkost jídla a prostředí v troubě a na základě výsledků nastaví stupeň výkonu a dobu vaření.
- Chaos defrost používá náhodné impulzy mikrovlnné energie, takže se výrazně sníží doba potřebná k rozmrazení jídla.
- Jet Chef vykazuje nejvyšší efektivitu využití vnitřního prostoru. Objem 31 litrů a šířka otočného talíře 36 cm umožní pohodlně připravovat nejrůznější pokrmy pro celou rodinu.
- Výklopná dvířka, která slouží zároveň jako odkládací plocha s nosností až 20 kg, usnadňují manipulaci s pokrmy.
- Šestý smysl – systém řídící logiky typu fuzzy. Po vložení pokrmu senzor zjistí jeho počáteční stav a podle očekávaného výsledku zvolí optimální výkon a na displeji se objeví doba přípravy. Šestý smysl vaření v páře je pro zdravé vaření ve speciální nádobě pro zachování výživných látek v potravinách.
- Jet Stream vhání do trouby horký vzduch, který se díky ventilátoru dostane k připravovanému jídlu rovnoměrně ze všech stran. Proces přípravy je tak šetrnější a efektivnější.
- Jet Defrost rozmrazuje potraviny až sedmkrát rychleji než jiné mikrovlnné.
Zásady pro používání
Do mikrovlnné trouby nepatří kovové nádobí ani talíře s dekorem obsahujícím kov. Při odrážení elektromagnetické vlnění od kovů se může trouba poškodit. Vhodné je nádobí z varného skla, porcelánu a glazované keramiky nebo speciální plastové nádobí určené pro mikrovlnný ohřev a do mrazniček. Pro ohřev nepoužíváme vzduchotěsně uzavřené nádoby nebo obaly, protože vzniklé páry mohou uzavřený obal roztrhnout. To se týká i vaření celých vajec ve skořápce, ohřívání nepropíchnutého párku nebo jitrnice. Proto obal předem propíchneme na více místech. Nápoje se ohřívají velice rychle, mléko lijeme do větší nádoby, aby při náhlém vzkypění nepřeteklo. Na délku vaření má vliv složení potravin. Tuky a cukry se zahřívají rychleji než voda, naopak tužší potraviny pomaleji než lehké a pórovité. Při přípravě většího množství potravin, než je uvedeno v návodu, nezvyšujeme výkon, ale prodlužujeme dobu vaření. Vnitřek trouby udržujeme v čistotě.
K čemu ještě můžeme mikrovlnku využít:
- Sušení bylinek: opláchnuté bylinky (tymián, mateřídouška, dobromysl, saturejka a mnoho dalších) rozložíme na pečící papír a sušíme 30-40 vteřin při plném výkonu. Po chvíli odpočinku je uzavřeme do sklenic.
- Praní drobného prádla: do mísy nalijeme vodu s prostředkem na praní, vložíme prádlo, například ponožky, a vložíme do mikrovlnky na plný výkon na 10 minut. Pak již jen vymácháme.
- Sterilizace zeminy pro domácí pěstování: 400 g zeminy v ploché nádobě vhodné do mikrovlnky při plném výkonu vaříme 1,5 minuty. Po vychladnutí můžeme použít k přesazování nebo sázení rostlin.
- Sterilizace zavařovacích sklenic: do sklenic nalijeme trochu vody a mikrovlnku pustíme 2 minuty na plný výkon.
- Dozrávání plodů: tvrdé citrony a limetky po 20 vteřinách v mikrovlnce jdou snadno vymačkat. Nezralé avokádo propíchneme vidličkou ne vložíme na 30 vteřin do mikrovlnky „dozrát“. Rajčata snadno oloupeme, když je rozpůlíme, položíme řezem na talíř a vložíme na pár minut do mikrovlnné trouby. Slupku pak snadno odstraníme.
Jsou mikrovlnky škodlivé?
Pomineme názory laiků o škodlivosti mikrovlnek a přejdeme rovnou k názorům odborníků: V mikrovlnných troubách se využívá záření o délce přibližně 2,45 GHz, které je spolehlivě odráženo vodivými materiály s otvory mnohem menšími, než je vlnová délka použitého záření. Proto jsou dvířka mikrovlnné trouby konstruována tak, aby nedocházelo k úniku mikrovlnného záření do okolí. Trouba vysílá záření termální se specifickým efektem mikrovlnného ohřevu. Zamezení úniku mikrovln ze zařízení při jeho chodu je několikanásobně jištěno vypnutím magnetronu při otevření dvířek. Přístroje měřící únik případné radiace stanovují její přípustnou mez. Je velmi malá a její intenzita výrazně klesá již při půlmetrové vzdálenosti od zdroje. Pro naprostou bezpečnost postačí, když nebudeme dění v troubě pozorovat z bezprostřední blízkosti.