Čištění sifonu

Čištění sifonu od dřezu nebo umyvadla
Čištění sifonu, foto med

Určitě je rozčilující, jestliže voda z umývadla nebo vany odtéká jen pomalu, případně neodtéká vůbec. Náprava je většinou poměrně snadná – stačí důkladně pročistit odtok. Popravdě řečeno, čistíme-li odtok pomocí gumového zvonu pravidelně, můžeme tak předejít náročnějším opravám. Čištění sifonu zvládne i naprostý laik.

Na trhu je dnes k dostání mnoho druhů chemických prostředků na čištění odpadního potrubí. Stačí je nalít do odpadu a odtok je znovu průchodný. Tento způsob čištění sifonu a trubek však není ekologický a chemikálie navíc mohou poškodit materiál potrubí. Jejich použitím rovněž dochází k narušení vnitřního pláště potrubí a zvyšuje se zatížení čističek odpadních vod.

Ekologické ruční čištění

Sifon umyvadla, foto med
  • U snadno dostupných odtoků je naprosto nejlepší a nejekologičtější pročistit odpadní potrubí manuálně.
  • Než se do čištění sifonu pustíme, připravíme si potřebné nářadí a další materiál: gumový zvon, kbelík, pásový klíč, kartáč na lahve, případně spirálu na čištění trubek. Hodí se i vazelína na armaturu. Práce by neměla zabrat více než hodinu.
  • Odolnější usazeniny a nečistoty zcela odstraníme jen tak, že odmontujeme pachovou zátku. Převlečné matice na potrubí by mělo být možné uvolnit jen suchou rukou. Často jsou ale zanesené a lze je uvolnit jen pomocí kousku jelenice, v krajním případě hadrem podloženým hasákem. Při demontáži si dobře povšimněme polohy těsnění, kterou při montáži musíme dodržet, jinak může odtok později začít kapat.

Pracovní postup

  1. V sifonu se nahromadily pevné zbytky nečistot, vlasů, zubní pasty apod. Trubka se zanesla, voda odtékala stále pomaleji, až nakonec neodtékala vůbec.
  2. Začneme tím, že pod umyvadlo postavíme kbelík, aby se zadržovaná voda nevylila na podlahu. Hasákem uvolníme trubku ve tvaru U, kterou nejprve omotáme hadrem, abychom ji nástrojem nepoškrabali.
  3. Voda, která tvoří zápachovou uzávěru, poté vyteče do kbelíku. U starších typů jen rukou odmontujeme spodní uzávěr plastového sifonu.
  4. Usazeniny z vnitřku oblouku vyčistíme nejlépe hrubým kartáčem na lahve. Pochopitelně, že oblouk ani plastový sifon neproplachujeme nad umyvadlem, jehož odpad právě čistíme!
  5. V domácích potřebách si opatříme spirálu na čištění potrubí. Točivým pohybem této pružné spirály z pozinkovaného ocelového drátu uvolníme v odtoku i ty nejodolnější usazeniny.
  6. Hrubým kartáčem na lahve vyčistíme též konec odpadní trubky, která vyčnívá ze stěny. Hlouběji uložené usazeniny beze zbytku odstraníme spirálou na čištění potrubí.
  7. Ucpat se může i hrdlo pod odtokem. Nejlépe je vyčistíme opět hrubým kartáčem na lahve a proudem tekoucí vody – nezapomeneme na dostatečně velký kbelík pod umyvadlo.
  8. Po vyčištění odpadu sifon opět sešroubujeme. Závity potřeme tukem na armatury a nezapomeneme do každého šroubovaného spoje vložit odpovídající těsnění. Je-li poškozené, koupíme nové.
  9. Spolehlivým a dosud nepřekonaným pomocníkem při nápravě ucpaných odtoků umyvadel je gumový zvon. Přepadový otvor však musíme ucpat a odpadové potrubí i umývadlo naplnit vodou.
Přejít nahoru