Předměty z proutí a pedigu jsou krásné i užitečné, ať již jde o koše, opletené demižony, nůše, ošatky, nábytek, kočárky, dekorace a další. Co ale dělat, když se na nich podepíše dlouhodobé užíváme? Čištění předmětů z proutí a pedigu není to nic složitého, zvládneme to sami i v domácích podmínkách.
Vrbové proutí je od pradávna využívaným materiálem pro výrobu košů, nůší, ale i nábytku. Zpracovávalo se buď syrové, nebo suché se vařilo a loupalo. Z proutí se dále vyrábějí šény tak, že se prut podélně rozkrojí na čtvrtiny nebo třetiny a naplocho se seřízne, čím se odstraní i středová dužina.
Co je pedig
Křehčí pedig je druhotný produkt, který se vytlačuje průrazníky různých průměrů (kolečko asi jako u mlýnku na maso) z kanálkovité dužiny ratanové liány. Dužina není dokonale hladká, je jakoby chlupatá, proto se ratanový nábytek většinou lakuje. Loubek jsou velmi tenké, ohebné a pružné dřevité pásky, které slouží jako spojovací materiál nebo jako surovina pro výrobu ošatek a košíků. Vznikají štípáním dřeva z borovice nebo smrku po létech. Velmi často se využívaly i kořeny borovice. Přírodních materiálů, které se využívaly pro zpracování užitných výrobků bylo dříve mnohem více, např. i ostružinové šlahouny. Jejich způsob zpracování, tedy i následných oprav a čištění je většinou stejný, jako u uvedených druhů.
Čištění vodou
Vycházíme z toho, že všechny zmíněné přírodní materiály se zpracovávaly vlhké. Pruty i pedig se před pletením několik hodin máčejí ve vodě, aby se nelámaly a byly dostatečně pružné. Proto jim rozhodně neuškodí čištění vodou. Tedy pokud nejsou lakované, v takovém případě je nemáčíme, abychom nepoškodili lak, ale pouze je otíráme vlhkým hadříkem. Proutěný předmět, pokud je menších rozměrů, jednoduše ponoříme do vlažné nebo mírně teplé vody s přidáním mýdla nebo saponátu, a důkladně ho vydrhneme kartáčem. Vyčištěný předmět pak sušíme zvolna, nejlépe v proudícím vzduchu.
Čištění chemickými prostředky
Většina přírodních materiálů stárnutím přirozeně tmavne a toto ztmavnutí zejména u proutí většinou nebělíme. Čerstvé proutí, které tmavne již při práci, můžeme zesvětlit kyselinou šťavelovou. Veškeré kyseliny, i organické, jsou však pro všechny celulózové materiály destruktivní a po jejich použití je z předmětu musíme dostatečně opláchnout. Výrobky z bílého proutí (např. nábytek) nejlépe vyčistíme obyčejnou sodou. Vyčištěné a vybělené sušíme zvolna, nejlépe v proudícím vzduchu.
Tipy na pletení z proutí nebo pedigu
Chceme-li si pletení z vrbového proutí vyzkoušet, například na pletení koše. Pletení z pedigu, třeba zvonek na dřevěném kopytě je podobný jako oplétání demižonu nebo lahve.