Čištění mosazi

mosazná úchytka na starožitnou skříňku
Starožitná úchytka potažená mosazí, foto med

Povrchy nábytku, obložení i podlah vzhledem ke své povaze a působení času oxidují nebo se pokrývají prachem a přirozenou mastnotou, které pak společně vytvoří povrchový povlak. Zatímco v případě dřeva se tento povlak (patina) cení, povrch různých kovů, například mosazi, občas potřebují vyčistit. Čištění mosazi je otázkou osobního vkusu, protože někteří lidé bez problémů nechají kování zcela zajít, jiní by chtěli vyleštit jen vystouplé části a někteří mají rádi, když mosaz svítí jako vojenský knoflík.

Obecně platí, že k dosažení požadovaného efektu postupujeme s čištěním postupně, s citem, ale současně toto úsilí nepřeháníme, aby výsledek vypadal přirozeně.

Masivní mosaz nebo potažený kov

Zašlá mosaz, foto med

Než začneme mosazný předmět příliš horlivě drhnout, přesvědčíme se, zda je skutečně z mosazi celý, či jedná-li se pouze o kov potažený vrstvičkou mosazi. Pokovení prozradí zašedlé skvrny na povrchu, které vznikly opotřebením potahu: na povrchu vystoupil již kov, z něhož je předmět vyrobený. Jestliže místa, kde se pokovení setřelo, nejsou příliš nápadná, zbylý pokovený povrch jen očistíme. Příliš setřenou povrchovou vrstvu odstraníme ji brusnou pastou na karoserie aut. aby měl předmět jednotné zabarvení základního kovu.

Oloupaný ochranný nátěr

Kartáček na čištění mosazi, foto archiv

Nové mosazné předměty bývají často opatřeny vrstvou laku nebo pozlátka, to aby se zabránilo oxidaci povrchu, jeho zmatnění a znečištění. Lak či zlacení se ale postupně olupuje, takže kov se začne na obnažených místech špinit, kdežto na místech, která jsou stále ještě pokryta lakem, zůstává nedotčený. Jediné rozumné řešení spočívá v odstranění zbytků laku chemickým odstraňovačem a poté předmět vydrhneme kartáčkem s mosaznými drátky, jaký se používá k čištění semišové obuvi. Vhodná je i jemná ocelová vlna zvlhčená lešticím prostředkem na kovy nebo autolan. Nakonec povrch vyleštíme suchým hadrem.

Voda a krystalická soda

Drátky na čištění mosazi, foto archiv

Nejšetrnější metoda čištění zašlé mosazi je v roztoku vody a krystalické sody. Ten jemně uvolní špínu a mastnotu, aniž by poškodil povrchovou úpravu. Tento postup je vhodný zejména pro čištění zámků, profilů, mřížek nebo úchytek, které raději z nábytku odmontujeme, aby nedošlo k poškození leštěného povrchu. Označíme si správnou polohu sejmutých prvků, abychom je později správně namontovali zpět. Připravíme si krystalickou sodu anebo odmašťovač a měkký kartáček na zuby.

Postup

Mosazná úchytka, foto med
  1. Rozpustíme hrst krystalické sody ve 4,5 l teplé vody v dostatečně velké míse, aby se do ní vešel celý čištěný kus kovu.
  2. Měkkým zubním kartáčkem jemně odstraníme špínu. Při mírné formě tohoto čištění v hlubších částech profilu špínu ponecháme, což dodá čištěné mosazi měkčí vzhled.
  3. Chceme-li odstranit veškerou špínu a mastnotu a navrátit zlacenému povrchu co nejpůvodnější vzhled, použijeme silné odmašťovadlo. Mosaz necháme pár minut ponořenou v čistícím roztoku a poté ji drhneme měkkým zubním kartáčkem. Pracujeme v ochranných rukavicích.
  4. Drobné kování, které jsme sňali z nábytku, při čištění upevníme hřebíčkem k odřezku dřeva. Cídí se daleko snáze, než kdybychom ho museli držet v ruce.

Kečupová marináda

Silně znečištěné mosazné předměty lze překvapivě zrestaurovat tak, že je asi na půl dne ponoříme do kečupu. Po této době je vyleštíme starým kartáčkem na zuby.

Přejít nahoru