Bylinky ze semínek na okně

okenní truhlík se zeleným kořením
Bylinky ze semínek na okně, foto med

Bylinky, tedy zelené koření, je vhodné mít při přípravě pokrmů pěkně po ruce. Nejlépe na parapetu kuchyňského okna nebo balkonu. Chceme-li si vypěstovat silné bylinky ze semínek na okně, vysejeme je na přelomu února a března. Co se nevejde do truhlíku, vysadíme na zahrádku, nebo sazenicemi bylin podělíme přátele.

Bazalka, foto med

Zeleným kořením, výrazně zlepšíme chuť jídla. Pěstovat ze semínka můžeme velké množství bylinek, některé ale bývají až příliš velké, například libeček nebo kopr, proto je pravidelně seřezáváme. Semena koupíme v zahradnických prodejnách nebo téměř v každém supermarketu. Některé jsou přímo vyšlechtěné pro pěstování v truhlíku, např. různě barevné a různě vonící minibazalky s výškou do patnácti centimetrů.

Bylinky vhodné pro pěstování v truhlíku

Petrželka, foto med

K oblíbenému zelenému koření za oknem patří především pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), petržel listová (Petroselinum crispum), petržel kadeřavá (Petroselinum crispum v. vulgare),  různé druhy máty (Menta sp.), bazalky pravé (Ocimum basilicum), nať kerblíku-třebule (Anthriscus cerefolium), dobromysl-oregano (Origanum vulgare), kopr vonný (Anethum graveolens),
meduňka lékařská (Melissa officinalis), majoránka zahradní (Origanum majorana), tymián obecný (Thymus vulgaris), libeček lékařský (Levisticum officinale), koriandr setý (Coriandrum sativum), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), saturejka horská (Satureja montana), pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) a další.

Vyséváme semínka bylinek

Substrát na výsevy, foto med

Připravíme si čisté pěstební nádoby, případně miniskleník či sadbovač a substrát na výsevy a množení, který je na živiny poněkud chudý, což klíčícím bylinkám vyhovuje. Případně si zeminu namícháme ze zahradní zeminy a písku. Nádoby umístíme na světlé místo s pokojovou teplotou, ideálně na parapet okna směřujícího na jih, východ, jihovýchod, i na jihozápad. Semínka vysejeme řídce po celém povrchu vlhké zeminy a nezasypáváme, jen je trochu zatlačíme do země. Po dobu klíčení překryjeme pěstební nádoby průhlednou fólií, kterou propícháme, aby k rostlinám mohl vzduch. Během klíčení bylin dáváme pozor, aby substrát nikdy nevyschl. Zaléváme rosením, abychom semínka nevyplavili, ale tak, aby zálivka prosákla hlouběji do zeminy.

Doba klíčení bylinek

Koriandr, foto archiv

Semínka bylinek v bytě nebo ve skleníku klíčí pochopitelně rychleji, než je tomu ve venkovním prostředí s chladnější a kolísavou teplotou. A to 3-4krát rychleji. Například meduňka, tymián, majoránka, máta, kerblík při pokojové teplotě vyklíčí už za týden, kdežto venku téměř za měsíc. Petrželové natě, dobromysl a libeček vyklíčí do deseti dnů oproti šesti nedělím venku apod.

Přepichování semenáčků

Tymián, foto med

Truhlíky a další nádoby, v nichž chceme byliny pěstovat, opatříme na dně drenáží z hrubého štěrku nebo keramzitu. Vrstvu překryjeme netkanou textilií, aby se drenáž nemísila se zeminou, a nasypeme na ni substrát pro byliny. Jakmile se porost zahustí a sazeničky mají nejméně dva pravé lístky (děložní lístky se nepočítají), přepícháme je. Vysadíme podle druhů buď ve svazečcích (např. majoránku) nebo jednotlivě ve vzdálenosti, která bude vyhovovat vzrostlým bylinám. Některé byliny ale přesazování špatně snáší – konkrétně ty s kůlovým kořenem (petržel, kopr, fenykl…). Ty je lépe vysadit řídce na konečné stanoviště. Bylinky pravidelně zaléváme, ale neměly by dlouho stát v přemokřené zemině, jinak začnou zahnívat. Zejména ty středomořské (např. rozmarýn, tymián aj.) jsou na přemokření háklivé. Také dbáme na to, aby spolu byly pohromadě byliny s podobnými nároky na půdu, zálivku i stanoviště.

Přesunutí truhlíku s kořením za okno

Meduňka, foto med

Většina zeleného koření pochází z teplejších krajin a špatně se vyrovnává s nožními mrazíky. Proto s jejich přemístěním do venkovního prostředí počkáme na dobu, kdy již mrazíky nehrozí, což bývá zpravidla v druhé polovině května po tzv. ledových mužích. Postupně je otužujeme asi týden, to znamená, že zpočátku je na noc ještě uklízíme domů. Chráníme je před prudkým deštěm, silným větrem a průvanem a před slunečním úpalem, dokud se dostatečně neotuží. Sklízíme průběžně podle potřeby.

Přejít nahoru