Bylinky pro pěstování v truhlíku

Zelené koření v truhlíku za oknem, foto med
Bylinky pro pěstování v truhlíku, foto med

Co všechno můžeme pěstovat v truhlíku na kuchyňském okně tak, abychom při vaření jen natáhli ruku a ustřihli nebo uřízli si čerstvé koření? Většina i dobře známých jídel nám bude s čerstvými bylinkami najednou zcela jinak chutnat i vonět. Bylinky pro pěstování v truhlíku nám poskytují zelené koření stále k dispozici, přestože nemáme ani kousek zahrádky. Neměli bychom ale všechny pěstovat v jednom truhlíku, některé chtějí sucho a slunce, jiné bohatou zálivku a raději přistínění, další vápennou půdu…

Zeminu v truhlících občas zkypříme a provzdušníme vidličkou. Zapracujeme do ní trochu vyváženého hnojiva a na povrch rozprostřeme vrstvu keramzitu, abychom rostlinám uchovali vlhkost i za teplých dnů. Bylinky vytvářející trsy a rostoucí v téže nádobě už několik let budeme muset rozdělit. Za velmi teplého počasí je přes den rosíme. Květy odstraňujeme a pro použití v kuchyni odstřihujeme konce postranních výhonů.

Máta peprná

Máta peprná, foto med

Máty je mnoho druhů, peprná má tmavě zelené, lesklé listy, fialové stonky a v létě růžové květy. Vyžaduje humózní zem, dostatečně zavlažovanou a slunné stanoviště. Odstřihujeme listy nebo celé mladší výhonky od počátku nakvétání porostu. 

Použití v kuchyni: Mátu přidáváme do zeleninových i ovocných salátů, do nádivek, zdobíme jí dezerty. Velmi osvěžující je v studené vodě s citronem, skvělý je mátový čaj.

Bazalka

Bazalka, foto med

Drobný keřík se zelenými nebo purpurovými listy kvete v létě bíložlutými či růžovými květy. Vůně i barevnost závisí na pěstované odrůdě. Sklízíme lístky i celé mladé výhony. Sázíme od konce dubna, pravidelně zaštipujeme výhony pro zlepšení kvality. Bazalka není náročná, ale zničí ji první mrazík. Pokud ji včas umístíme do místnosti, můžeme ji při dobrých podmínkách udržet celou zimu.

Použití v kuchyni: bazalka se hodí na pizzu, do salátů s rajčaty a mozarellou, do zapékaných těstovin nebo brambor, k ochucování polévek, míchaných salátů nebo na maso. Ve větším množství je velmi aromatická, proto ji před použitím ochutnáme. Část vůně se ztratí tepelnou úpravou, silný vliv má naopak v salátech a pokrmech, kde ji necháme proležet.

Dobromysl obecná (Oregano)

Dobromysl oregano, foto med

Až půl metru vysoký keřík s červenavě zabarvenými a chlupatými stonky kvete v létě nachovými květy. Nechce příliš zalévat a má ráda slunce a teplo. V bytech ji lze pěstovat celoročně. Přes zimu vyžaduje co nejvíce světla, omezenou zálivku a teploty jen kolem 10 až 12 °C. Dobromysl sklízíme v době nakvétání výhonků. Oregano, dobromysl připomíná majoránku.

Použití v kuchyni: je nezbytnou součástí pizzy, tvoří složku mnoha kořenících směsí i ve španělské a mexické kuchyni. Používá se do gulášů, do těstovin, do zeleninových salátů, omáček a vaječných pokrmů, na ryby, telecí nebo jehněčí maso a bylinkové máslo.

Meduňka lékařská

Meduňka, foto med

Má nevýrazné bílé drobné květy. Má ráda co nejvíce slunce, teplou půdu s vyšším podílem vápna. Při teplotách okolo 15 až 20 °C a dobrém osvětlení ji můžeme pěstovat celoročně v bytě. Trháme listy. Pravidelným řezem podpoříme další větvení a růst nových výhonků.

Použití v kuchy.i: Citrónová vůně meduňky příjemně osvěží ovocné i zeleninové saláty. Také v čerstvém stavu ochutí i ozdobí ryby i některé masité pokrmy.

Pažitka pobřežní

Pažitka, foto med

Vytrvalá, mrazuvzdorná bylina s dutými listy a fialovými květy, které vyrůstají od druhého roku na tuhých stvolech, které jsou nevhodné k jídlu. Hojně zaléváme, přihnojujeme. Porost seřezáváme nakrátko, čímž zamezíme nakvétání rostliny. Čím častěji, tím budou nové listy jemnější.
Použití v kuchyni: Pažitku si sypeme na chléb s máslem nebo sýrem, na brambory, chlebíčky, přidáváme ji do polévek, omáček, salátů.

Petržel kadeřavá

Petržel kadeřavá, foto med

Kudrnku za oknem pěstujeme na východní nebo jižní straně, dostatečně zaléváme a sklízíme, když doroste výšky okolo 20 cm a má bohatou listovou růžici. Předčasnou sklizní bychom mohli rostliny tak oslabit, že by uhynuly. Počet sklizní závisí na stavu rostlin.

Použití v kuchyni: Petržel má podobné kuchyňské využití jako pažitka, ale více se využívá ke zdobení jídel.

 Rozmarýn lékařský

Rozmarýn, foto med

Stále zelený vytrvalý keř má listy podobné jehličkám, při rozemnutí silně voní, na jaře růžově kvete. Sázíme na slunečnou stranu do zásadité zeminy, se zálivkou opatrně. V zimě ho chráníme před vlhkem a chladem. Čerstvé listy sklízíme po celý rok.

Použití v kuchyni: Rozmarýnem kořeníme polévky, brambory, pokrmy z rajčat, lilků, zeleninové saláty, měkké sýry a mleté masové směsi. Je vhodný ke zvěřině a k ochucení olejů, octů a do těstíček na smažení ryb.

Saturejka zahradní

Drobný keřík výrazně voní, v létě kvete bíle až světle fialově. Vyžaduje teplo, slunce a dostatečnou závlahu. Nať seřezáváme nejlépe v době květu.

Použití v kuchyni: Saturejka je vhodná do kapusty, fazolí nebo hrachu, do bramborových salátů, k rybám, steakům, k divočině i k ochucení slaného pečiva, používá se v balkánské kuchyni, využívá se v uzenářství.

Šalvěj lékařská

Šalvěj, foto med

Vytrvalá rostlina intenzívně voní, je porostlá hustými jemnými chloupky, které ji zabarvují stříbrošedě. Šalvěj kvete fialově celé léto. Sklízíme ji krátce před nakvétáním. Upřednostňuje slunce a vápenatou půdu, nesnáší zamokření.

Použití v kuchyni: šalvěj přidáváme do nádivek, k rybám, vepřové pečeni, skopovému, zvěřině, do polévek, omáček i pomazánek.

Tymián obecný

Tymián, foto med

Keřík je v optimálních podmínkách stálezelenou rostlinou, od května kvete nachovými květy. Má rád teplo, slunce a dostatek vápníku. Rostliny můžeme přezimovat v chladné místnosti při občasné zálivce a teplotách mezi 12 až 16 °C. Nať sbíráme celoročně, nejaromatičtější je těsně před květem.

Použití v kuchyni: Tymián je vhodný ke kořenění masa, omáček, do zeleninových salátů, k pečeným bramborám a smaženým houbám.

Přejít nahoru