Broušení dřevěných podlah

Prkenná podlaha je zbroušená a nalakovaná
Podlaha z masivu, foto med

Jen ten, kdo se zbláznil, by před broušením podlahy místnost pořádně nevyklidil. Ne jen podlahu, to je jasné, ale všechno, na čem se může usazovat prach: záclony, stínidla, obrazy, stropní osvětlovací tělesa a jiné demontovatelné předměty. Broušení dřevěných podlah sebou přináší množství prachu, i když je bruska vybavena zařízením a pytlem k zachycení odpadu. A ten prach je velejemný, že se dostane všude – proto i dveře oblepíme maskovací páskou.

bruska a brusný papír, foto archiv

Vlastnit bubnovou brusku je zbytečný luxus, ale na co by tady byly půjčovny nářadí? Brusky jsou hlučné a dokonalé broušení dřevěných podlah i v místnosti střední velikosti trvá několik hodin: tak si kromě brýlí na oči vezměte i ochranu uší a na nos respirátor s dobrým filtrem. Protiprachová maska na jedno použití je v dané situaci zcela nedostatečná. I tak při práci otevřeme okna. A nezapomeneme upozornit sousedy. Ne že by jim nedošlo, do čeho jste se pustili, ale bude dobré, když se na vaši akci připraví (a někam odjedou). Vztahy založené na vzájemném respektu překonají i podobná dočasná trápení.

Obracení prken

Bruska na podlahy v akci, foto archiv

Může se stát, že některé prkno je svrchu poškozené a zbroušení by bylo potřeba hluboké. Je-li to možné, zkusíme prkno vyjmout a prohlédnout si jeho rubovou stranu – možná, že bude stačit ho prostě obrátit… Silně poškozená prkna můžeme nahradit podlahovými prkny stejné šíře a tloušťky, která při troše štěstí pořídíme na bouračce nebo v bazaru se stavebninami. Na nákup s sebou vezmeme odřezek starého prkna jako vzorek – použitá prkna jsou k opravám starších podlah totiž daleko vhodnější než prkna nová.

Co s prohnutými prkny

Stará podlahová prkna bývají podélně prohnutá: tvoří jakýsi mělký žlab a postranní hrany vystupují z podlahy. Pokud toto zakřivení profilu není příliš velké, nápravu zjednámš vedením brusky úhlopříčně, tedy v úhlu 45 stupňů k prknům. Konečné zabroušení podlahy pak provádíme po délce prken. K vyrovnání prohnutých prken použijeme brusný pás s větší velikostí zrna.

A co v rozích místnosti

Dobrušování rohů multibruskou, foto archiv

Tam použijeme brusku s trojúhelníkovou brusnou deskou – delta brusku, s níž se dostaneme až do rohů. K seškrabání starého laku z prken v těžko dostupných místech můžeme též použít široké dláto nebo želízko hoblíku. Želízko držíme zešikmenou ploškou od sebe a povrch škrabeme ve směru let dřeva.

Několik dalších praktických rad

Zatloukání hřebíků, foto archiv
  • Sběrný pytel brusky často vyprazdňujene, protože prach – směs částeček dřeva a starého laku – je horký a celkem vážně hrozí samovznícením.
  • Ruce si chráníme silnými pracovními rukavicemi před vibracemi brusky – ty, které se používají na horských kolech mají celkem účinné vycpávky.
  • Dá se životnost brusného pásu prodloužit? Připínáčky a sponky upevňující koberce nebo hřebíky vyčnívající z podlahy zbytečně poničí brusný papír v brusce. Před broušením podlahu prohlédneme a podobné překážky odstraníme. Vyčnívající hlavičky hřebíků zatlučeme.
  • Díry po hřebících vytmeláme. S broušením je počkáme, až plnivo ztuhne.
  • Místa vypadlých suků upravíme Forstnerovým vrtákem a ucpeme příslušnými dřevěnými „špunty“.
  • Před spuštěním nebo zastavením brusky vždy zdvihneme brusný buben – kdyby byl v kontaktu s podlahou před dosažením pracovní rychlosti nebo po vypnutí motoru, broušený povrch se poškrábe.
Přejít nahoru