Brambořík

Bohatě růžově kvetoucí pokojová rostlina Brambořík perský
Brambořík, Cyclamen, foto med

Brambořík je oblíbená pokojová květina, která upoutá křehkou krásou půvabných květů, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené, anebo dokonce i dvojbarevné. Některé mají okraje roztřepené jiné celokrajné. Květy často i voní, což se zejména o Vánocích, které mají být voňavé, dobře hodí.

Brambořík perský, foto med

Brambořík perský (Cyclamen persicum pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Kvete od pozdního podzimu do začátku jara. Během let se neobyčejně rozrostl barevný sortiment, vitalita rostlin i variabilita velikostí. Listy nejsou jen zelené, mívají různě tmavé odstíny nebo světlou i tmavou kresbu. Rostlinám velmi dlouho dorůstají nové a nové pupeny. Nezanedbáme-li základní pravidla péče, budeme se z květů bramboříku těšit dlouho. Z vánočních rostlin si můžeme pořídit i Vánoční hvězdu, Vánoční kaktus, Hvězdník, z kterého můžeme vytvořit kouzelné aranžmá a další.

Stanoviště

V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit tyto pestré rostliny na místo, kde je polostín a poněkud chladněji – nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12 a 18 °C. Jsou vhodnými rostlinami do chladné kuchyně nebo ložnice. I když v poslední době se prodávají i takzvané minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu, takže je možno obklopit se ohňostrojem barev jejich květů i jinde v bytě.

Pěstování

Cyclamen, foto med

Zalévat bychom brambořík měli zespodu do misky a nejraději měkkou vodou. Jakmile je kořenový bal řádně nasáklý, přebytečnou vodu vylijeme. Zamezíme tak přemokření vyčnívající části hlízy, ze které rostlina vyrůstá. Odkvetlé květy, ale i uvadlé listy, je dobré i se stonkem odstranit vykroucením. Chceme-li bramboříky pěstovat dále i po odkvětu, musíme postupně od května omezit jejich zálivku. Začátkem srpna vyjmeme jejich hlízy z květináčů a přesadíme je do čerstvé zeminy, která by se ideálně měla skládat ze směsi listovky, rašeliny a písku. Volíme květináč přiměřené velikosti tak, aby jedna třetina hlízy byla nad úrovní půdy. Pokud se při pěstování vyvarujeme nejčastějších chyb, jako nedostatečná zálivka nebo naopak přelití či zalévání příliš studenou či příliš tvrdou vodou, můžeme se těšit na další záplavu květů.

Tip

Od května můžeme ven umístit bramboříky ze série Super, které jsou k dostání právě na jaře a v létě a vyvracejí názor, že jsou bramboříky vhodné pouze na Vánoce.

Množení

Brambořík množíme semeny. Vyséváme je pozdě v létě při 16 – 20 °C. Rostliny vykvetou většinou po roce a půl, minibramboříky již za 6-8 měsíců.

Použití a přínos

Brambořík, foto HKK

Bramboříky zkrášlí a provoní místnost, ve které kvete. Je vhodnou vánoční rostlinou do chladnějších prostor.

Přejít nahoru