Než přistoupíme k malování stěn, rozmyslíme si, která malířská technika nám nejlépe vyhovuje, například benátský štuk. Potom nejprve stěny připravíme, to znamená, že špinavé a umaštěné omyjeme štětkou, kterou namáčíme do vody se saponátem. Také zatmelíme nebo zasádrujeme všechny díry, praskliny a uražené rohy. S vlastním malováním začneme, až budou stěny a strop opravené a zcela suché.
Zakoupenou barvu přelijeme do širší nádoby, podle návodu rozmícháme, případně přidáme tónovací barvu a do nádoby opřeme malířskou mřížku. Namočíme váleček a přejedeme s ním přes mřížku, abychom ho zbavili přebytečné barvy. Sytost namíchané barvy můžeme prověřit zkouškou na několika místech. Nejprve natřeme rohy štětcem nebo speciálním rohovým válečkem. Stěny pak malujeme shora dolů a dáme pozor, aby barva nestékala. Na mokrý nátěr se nevracíme, případné úpravy děláme až po zaschnutí barvy. Nátěrové hmoty pro efektní malířské techniky dostaneme většinou hotové a zacházíme s nimi podle návodu.
Také si na malování a všechny práce s tím spojené můžeme najmout malířskou firmu.
Imitace benátského štuku
Benátský štuk je to stěrková dekorativní hmota na bázi akrylátové disperze, která dokonale imituje benátský mramor. Je mikroporézní a paropropustná. Finální podoba závisí na naší šikovnosti a nápaditosti. Nejběžnější způsob provedení je leštěný a voskovaný vzhled zmiňovaného materiálu. To se benátský štuk napouští včelím voskem, čím se významně zlepší odolnost malby proti zašpinění. Zajímavá je varianta takzvaného efektu prolínání dvou barev.
Patinování
Chceme-li vytvořit dojem starobylosti, využijeme techniku patinování. Použijeme hotovou vápennou minerální nátěrovou hmotu na bázi vápenných pojiv. Efektu patinování dosáhneme barvami a hmotou nanesených na stěnu, jimiž vytváříme strukturu. Hmota dobře přilne k minerálním podkladům a je ekologická, omyvatelná a odolná proti špinění. Můžeme využít efektu průhlednosti barev a stěny nakonec lazurovat.
Umělá bavlna
Nátěrová hmota UM Wall vytváří prodyšnou, elastickou, antistatickou povrchovou úpravu, která nejenže skvěle vypadá, ale navíc zlepšuje tepelnou pohodu a zlepšuje akustické parametry místností. Umělá bavlna je na bázi rostlinných a minerálních vláken, slídy, hliníkových vláken a derivátu celulózy. Některé typy obsahují přídavek vodní disperse akrylátového polymeru. Použít ji lze na vápenné, vápenocementové omítky, sádrové podklady, sádrokarton a použijeme-li vhodný základní nátěr, můžeme ji nanést i na keramické obklady, kovy, dřevo, železobeton, PVC i jiné podklady.
Hrubá plastická stěrka
Hrubou plastickou stěrku můžeme použít jako samostatný dekorační materiál, a to hlavně v kombinaci s vhodným barevným nátěrem. Na stěnu nanášíme stěrkou asi centimetrovou vrstvu sádry a do ní pak vytváříme umělé chyby. Používá se také jako podklad pro patinování.
Omšelé zdivo
Omšelé zdivo je vícebarevný dekorativní nátěr, který využívá vzájemného kontrastu a prolínání základní vrstvy a jedné až dvou vrchních vrstev vosku. Můžeme tak vytvořit téměř nekonečné množství barevných kombinací, které aplikujeme různými způsoby – štětcem, plastovou špachtlí, stříkáním apod. Přirozený vzhled vrchního nátěru je saténový a velmi odolný proti jakémukoliv ušpinění.
Omítka z drceného mramoru
Nátěrová hmota Graniplast je vyrobená na bázi akrylátových pryskyřic ve vodní emulzi a obsahuje přírodní tříděný a vymývaný granulát z italského mramoru a dalších přísad. Díky své přirozené struktuře získají naše stěny vysoce estetický vzhled. Nátěr je odolný proti otěru i nárazům a po úplném zaschnutí, vytvrdnutí a přelakování je dokonale omyvatelný.
Další malířské techniky jsou
Efektní malířské techniky; Dekorační malování stěn – antické zeminy; Kreativní malování bytu; Dekorativní malování – zábalová technika; Technika tupování pro dekoraci stěn; Dekorativní malování – technika fólií; Dekorativní malování – frotáž ; Dekorační malování – stírání; Něco málo o malování ; Malování bytu teplými barvami; Malování bytu chladnými barvami.