Zářivě bílé záclony časem zešednou, zejména když v bytě vaříme na plynovém vařiči nebo topíme krbem nebo kamny na pevná paliva, anebo jsme je vymáchali v aviváži s tvrdou vodou. Anebo zežloutnou, což bývá také zaviněno tvrdou, železitou vodou. Bělení záclon můžeme dosáhnout domácími prostředky za pár korun.
Existuje několik způsobů, jak vrátit záclonám původní bělost, a nemusíme kvůli tomu nakupovat drahé chemické prostředky. Pomůžeme si práškem do pečiva, sodou, octem, citronem, inkoustem nebo solí. Po většině z těchto lázní záclony ještě běžným způsobem vypereme v pračce na 30-40 °C s šetrným odstřeďováním. Záclony pak ještě vlhké pověsíme, je-li to nutné, můžeme je přežehlit.
Bělení práškem do pečiva
K užívaným trikům bělení záclon patří například lázeň s práškem do pečiva. Napustíme vanu tak, aby se v ní záclony mohly volně pohybovat, a přidáme pět sáčků prášku do pečiva. Záclony do této lázně namočíme asi na hodinu. Pokud jsou hodně zašlé, dobu prodloužíme.
Bělení solí
Špinavé a zašlé záclony můžeme vybělit v solné lázni. Tu jednoduše vytvoříme rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě (v poměru 3 lžíce soli na 10 litrů vody). V této lázni necháme záclony máčet několik hodin, nejlépe přes noc. Záclony budou nejen vybělené, ale i tvrdší jakoby naškrobené.
Bělení sodou a citronovou šťávou
Špinavé záclony vybělíme v lázni z vlažné vody, jedlé sody a citronové šťávy. Záclony do ní ponoříme tak, aby byly zcela ponořené. asi na hodinku a poté je vypereme běžným způsobem. Případně můžeme nalít půl skleničky citronové šťávy přímo do pračky a bělicí účinek bude též znatelný.
Bělení octem
Podobné účinky jako citron má při bělení záclon i běžný kuchyňský ocet. Vinný je o něco účinnější než lihový. Použít můžeme i ocet jablečný. V pěti litrech teplé vody rozmícháme deset lžic octa a záclony do roztoku namočíme na několik hodin, nejlépe přes noc.
Bělení inkoustem
Postup s inkoustem je jiný – špinavé záclony nejprve vypereme v pračce. Teprve potom napustíme do vanu tolik vody, aby byly záclony ponořené, a do vody nalijeme 4 lžíce modrého inkoustu. Záclony v této lázni ponecháme několik hodin, nejlépe přes noc. Poté je ještě vlhké pověsíme. Záclony tak chytí velmi jemný modravý nádech a vyvolávají pocit, že jsou ledově bílé.
Bělení jádrovým mýdlem
Hodně špinavé záclony namočíme v teplé vodě a pak je namydlíme jádrovým mýdlem (s jelenem), případně mýdlem žlučovým. Necháme pár minut působit a pak je důkladně vymácháme v čisté vodě. Mýdlo také můžeme nastrouhat na hrubém struhadle, rozpustit ho v kbelíku vody a záclony nechat namočené přes noc. Poté je vypereme.