Koupíme-li nebo pronajmeme starší byt, budeme možná překvapeni, když pod podlahovou krytinou z PVC najdeme podlahu z masivu, ať již prkennou, anebo parkety. Předchozí vlastník nejspíš neměl dost trpělivosti s její údržbou a PVC mohl být od OPBH zdarma. My ale raději chodíme po dřevě, tak se pokusíme původní podlahu zrenovovat. Jednou z tradičních technik je bělení dřevěné podlahy a decapé..
Máme-li štěstí vystačí, když starou dřevěnou podlahu jen lehce ručně přebrousíme a umyjeme. Většinou ale musíme srovnat poškozené hrany a obrousit povrch až na zdravé dřevo, které pak ošetříme. Podlahu můžeme namořit, anebo, pokud dřevo chceme vybělit, použijeme následující techniku – bělení dřevěné podlahy a decapé.
Vápnění
Změna barvy dřeva vápnem je tradiční technikou stará staletí. Podobně jako moření mění barvu podkladu, aniž by narušila jeho největší přednost – zřetelnou vláknitou strukturu. Vápno použijeme i na podlahu, již na nějakou barvu namořenou. Velmi atraktivní výsledek dává ve spojení s modrými a zelenými odstíny. Nejtypičtějšími druhy dřeva ošetřované vápnící pastou nebo voskem jsou tvrdá dřeva, protože mají často nejozdobnější povrchovou strukturu. Nejvíce vápnění používáme u dubu, jasanu a jilmu.
Postup bělení
- Po namoření povrchu dřeva před vápněním (bělením), necháme mořidlo důkladně vyschnout. Uvolníme póry dřevních vláken přetřením drátěným kartáčem. To však nemusíme dělat u měkkého (např. borového) dřeva. Než začneme pracovat s voskem, přesvědčíme se, že je povrch čistý a prostý prachu.
- Naneseme vrstvu bělícího vosku nebo vápnící pasty a zvláště jemnou ocelovou vlnou je důkladně zapracujeme do vláken. Bělicí vosk zaschne poměrně brzy, takže k dosažení rovnoměrného zabarvení povrchu, pracujeme po malých plochách.
- Asi po pěti minutách setřeme všechen přebytečný vosk štůčkem čisté bavlněné tkaniny. Vyměňujeme ji za čistou, jakmile se její povrch voskem zaplní. Podle velikosti ošetřované plochy potřebujeme i několik kusů látky, abychom odstranili všechen vosk.
- Čerstvě vybělený povrch musíme pokrýt ochrannou vrstvou, např. tekutým voskem na podlahy. Necháme dostatečně proschnout a potom povrch měkkým kartáčem nebo látkou nepouštějící vlákna dobře vyleštíme. Je-li podlaha hodně velká, je méně namáhavé použít leštič podlah s měkkým kartáčem.
Rustikální dekory – úpravy od profesionálů
Obliba rustikálních dekorů pro zařízení interiérů ve venkovském stylu či pro propojení starobylého s moderním stále roste. Proto švédský Kährs přinesl nabídku dekorů s přirozenou krásou surového dřeva, u nichž jsou suky, letokruhy a rýhy na povrchu předností. Ruční řemeslná výroba, rustikální až robustní vzhled, škrábaný a řezaný povrch, kouřová technika, přírodní olej a dřevina dub, to jsou hlavní znaky které jsou nejvíce žádané.
Decapé
Výborným doplňkem efektu kouře a opravdovou specialitou mezi dřevěnými podlahami je decapé tónující vlákna dřeva v kontrastu s ostatní plochou. Například kouř v kombinaci s bílým decapé promění dřevěné selské prkno ve stylový luxus, jehož dílnou je především příroda. Kouzlo decapé se projeví i na katrovaných nebo kartáčovaných podlahách. Během výrobních procedur se do pórů dřeva nanáší jiná barva, než do které je tónově laděna většina povrchu. Tím dochází k výslednému barevně atraktivnímu efektu – pohledově vystoupne úchvatná kresba dřeva a ještě více ji umocní volba odstínů z opačného konce barevné škály. Velmi žádaná je kombinace světlého decapé na tmavém podlaze nebo naopak. Na kartáčovaných podlahách působí decapé jemně a přirozeně. V případě katrování je zabarvení druhého tónu výraznější a díky němu na sebe podlaha dokáže upoutat pozornost.