Bazalka – recepty pro kuchyňské využití

Bazalka pravá, Ocimum basilicum, foto med

Bazalka je bylinka, kterou většinou známe jako koření na pizze Margaretě, na níž je jen toto aromatické koření, rajčata a bílý sýr Mozzarella – tedy barvy italské vlajky. Zelená bazalka je o něco známější než nachová, ale všechny druhy jsou kuchyňsky využitelné a dodají jídlu nezaměnitelnou chuť. Nic se ale nesmí přehánět, neboť jako většina zeleného koření je i bazalka velmi aromatická. Tepelnou úpravou část vůně vytěká, ale čerstvá bazalka, přidaná například do salátu, se rozleží a zesílí.

Bazalka je drobný keřík z čeledi hluchavkovitých, jehož vůně a barva listů, výhonů i květů závisí na pěstované odrůdě.
Bazalka pravá, Ocimum basilicum, různé barvy, foto med

Bazalka je drobný keřík z čeledi hluchavkovitých, jehož vůně a barva listů, výhonů i květů závisí na pěstované odrůdě. Pochází z tropické Asie. Kde se pěstuje již 3000 let. Bylinku můžeme pěstovat i v květináči nebo v truhlíku za oknem. Sklízíme lístky i mladé výhony. Jen ji nezapomeneme před příchodem prvních mrazíků přemístit do místnosti, kde ji při dostatku světla a teploty nad 10 °C můžeme pěstovat i celou zimu.

Vůně a chuť bazalky

Bazalka posvátná, indická, Ocimum tenuiflorum, foto med

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) má sladce kořeněnou vůni s náznakem hřebíčku a anýzu, která se uvolní, promneme-li listy. Vůně bazalky evokuje teplo a slunce, chuť je trochu peprná. Nachové variety bazalky pravé mají příchutě podobné, jen nepatrně odlišné. Po citronu voní citronová bazalka, americká zase po limetkách. Pěstujeme-li bazalku v květináči nebo v truhlíku na okně, účinně odpuzuje hmyz.

Léčivé účinky

Bazalka pravá, Ocimum basilicum, foto med

Bazalka se odedávna využívá také jako léčivka. Obsahuje silice, které povzbuzují trávicí soustavu. Zvyšuje žaludeční činnost, omezuje nepříjemné nadýmání a zmírňuje obtíže při dalších různých poruchách trávení. Bazalka hojivě působí také na dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání, také zlepšuje činnost ledvin. Pozitivně ovlivňuje i naši psychiku, zklidňuje rozbouřenou mysl a navozuje dobrou náladu. Údajně je prý i přírodní afrodiziakum. Obklady z bazalky hojí podrážděnou kůži a opruzeniny.

Nákup a skladování

Bazalka, foto med

Většina odrůd bazalky má křehké listy, které se snadno pomačkají, zvadnou a zčernají jim konečky. Nakupujeme jen zcela čerstvé a nepomačkané svazečky, jimž neopadávají ani nečernají listy. Můžeme je uchovat zabalené v celofánu nebo potravinářské fólii v chladničce. Asijská bazalka Horapa vydrží dvakrát delší dobu. Bazalkové listy nejlépe uchováme mražené. Tip: Listy bazalky rozmixujeme s olivovým olejem, necháme zmrazit v tvořítku na led a pak v uzavíratelné krabičce skladujeme v mrazničce.

Využití bazalky v kuchyni

Jehněčí ledvinky na bazalce, foto med

Bazalkou ochucujeme saláty, polévky, omáčky, zeleninu, nakládané sýry, vepřové, hovězí a kuřecí maso, ryby a mořské plody i těstoviny či rýži. Nejobvyklejší používání bazalky je v kombinaci s rajčaty a olivovým olejem. Při tepelné úpravě ji přidáváme nejlépe ke konci vaření. Nejlépe vynikne čerstvá, pro delší skladování je výborná naložená v olivovém oleji. Bazalkové listy můžeme trhat, mixovat i krájet nožem, dáváme ale pozor, aby neztmavly. Květy bazalky zdobíme saláty a obložené mísy.

S jakým kořením můžeme bazalku míchat

Bazalku můžeme kombinovat s mátou, zelenou petrželkou, pažitkou, koriandrem, majoránkou, dobromyslí – oreganem, rozmarýnem, tymiánem, kari kořením, chilli, zázvorem, citronovou trávou (citronelou) a kurkumou.

Použití bazalky, recepty a tipy

Bazalka chuťově pozvedne pokrmy s rajčaty, olivovým olejem, česnekem a citronem. V této sestavě nechybí v žádné středomořské kuchyni. Bazalku lze používat nejrůznějšími způsoby:

Bazalka na maso a ryby

Kuře s bazalkovou nádivkou, foto med
  • Bazalkou ochucujeme kuřecí a krůtí maso, masové kari (zde je nejlepší Bazalka posvátná), pečené telecí i jehněčí maso, skvělá je do marinád na steaky nebo plátky na grilování a kebabů. Bazalku (nejlépe B. citronovou) také přidáváme k rybám a mořským plodům, vynikající je k humrům a k posypání grilovaných ryb.
  • Recept na nádivku: Utřeme máslo s utřeným česnekem se solí, se sekanou bazalkou, trochou nastrouhané citronové kůry a máčenou houskou. Nádivkou vyplníme vnitřek drůbeže nebo telecího hrudního, natlačit ji můžeme i pod kůži kuřete. Maso osolíme, okořeníme a upečeme.

Omáčky a polévky

Vepřové plátky na bazalce. foto med
  • Oblíbená je bazalková omáčka na těstoviny známá pod názvem Pesto. Bazalka je vhodná i do rajské nebo sýrové omáčky i do různých polévek. Bazalka při vaření v omáčce tmavne a ztrácí vůni, ale chuť zůstává zachována. Pro vůni přidejte pár lístků až do dokončení vaření.
  • Recept na pesto: svazek bazalky, 100 ml panenského olivového oleje, asi 50 g piniových oříšků nebo pražených mandlí, případně lískových oříšků, stroužek česneku, sůl, pepř a 50 g strouhaného parmazánu. Lístky bazalky se solí rozetřeme v třecí misce na hladkou pastu. Přiléváme pomalu olej, česnek, piniové oříšky a parmazán. Utřeme do hladké hmoty.

Těstoviny, obilniny a pečivo

Bazalku dáváme nejen na pizzu, ale i do zapečených těstovin nebo brambor se zeleninou. Také je vhodná do pokrmů z rýže (vhodná je bazalka nachová) i do bramborového salátu.

Saláty a zelenina

Rajčatový salát, foto med
  • Bazalka dává vyniknout zvláště salátům s rajčaty a mozzarellou, s mořskými plody, kukuřicí, olivami a citronem. Na saláty je nejlepší bazalka americká nebo citronová. Bazalka dodá chuť grilované zelenině, jakou je např. lilek, cuketa, rajče, dýně, nebo dušeným zeleným fazolkám.
  • Recept na rajčatový salát: Nakrájíme rajčata na kousky, cibuli na půlměsíčky a nadrobno bazalku. Zálivku namícháme z vody, cukru, oleje a citronové šťávy. Podáváme vychlazené.

Pochutiny

Z nachově zbarvené bazalky můžeme připravit růžový ocet nebo olej. Listy nadrobno nasekáme, naskládáme do skleněné nádobky a zalijete kvalitním olejem (nejlépe panenský olivový). Do čtrnácti dnů získáme skvělý bazalkový olej, kterým ochucujeme saláty.

Přejít nahoru