Batika voskem je nejstarší batikovací technikou. Na tkaninu nanášíme podle určitého motivu horký tekutý vosk, který místa, jež mají zůstat v původním odstínu, chrání před proniknutím barvy. Látku pak za studena obarvíme a nakonec voskovou vrstvu odstraníme v horké lázni. Postup je možné opakovat k dosažení více barev. Batika voskem předpokládá určitou zručnost, představivost a smysl pro barevné ladění kresby. Výsledek ale bývá nádherný a každý kus je originál.
Batika voskem pochází z Indonésie a je rozšířena zvláště v jihovýchodní Asii. Tuto starou textilní techniku také hojně používali i Indiáni Jižní Ameriky. Původně se vosk na tkaninu nanášel malou měděnou konvičkou (canting). O batice vázané píšeme ZDE. O batikování v mikrovlnce ZDE.
Příprava batikovacího vosku
Pro voskovou batiku se nejlépe hodí speciální batikovací vosk, který si můžeme vyrobit smícháním včelího vosku s parafínem v poměru přibližně 2:1. Je dostatečně pružný a zároveň vytvoří kraklovací efekt – to znamená, že popraská a do tenkých prasklin pronikne barva. Vosk rozpouštíme v plechovce nebo podobné nádobě nejlépe ve vodní lázni, neboť na přímém ohni hrozí jeho samovznícení.
Volba materiálu
Pro voskovou batiku vybíráme lehčí a zejména savé látky, nejlépe bavlněné plátno nebo hedvábí s hladkým povrchem (strukturální povrch je nevhodný), aby horký vosk pronikl i na spodní stranu. Vhodné je i jemné umělé hedvábí nebo viskóza, jen si jejich barvení předem vyzkoušíme na odstřižku látky. Zdobíme-li například tričko nebo jednoduché letní šaty, vložíme dovnitř složené noviny, aby se vosk nepropil na zadní stranu. Technikou voskové batiky si můžeme vytvořit efektní, velice originální dekorační látky do bytu. Voskem napuštěné části propouští světlo, čehož lze využít pro tvorbu jakoby vitrážových závěsů na okna či na prosklené dveře či na stínítka lampy. Takové originální doplňky dovedou bytě vykouzlit tajuplnou atmosféru.
Technika nanášení vosku
Namíchaný vosk rozehřejeme v plechovce ve vodní lázni nebo ho zahříváme nad svíčkou, až se z vosku lehounce kouří, a tuto teplotu udržujeme po celou dobu práce. (Pokud by se stalo, že při přílišném přehřátí začne vosk hořet, nepropadáme panice, nehasíme vodou, ale oheň udusíme přiklopením pokličky a stažením plechovky ze sporáku). Roztavený vosk na tkaninu nanášíme štětcem. Také existuje mosazná nádobka zvaná tjanting s různě úzkým ústím (prodává se ve výtvarných potřebách), kterou při voskové batice vytvářejí tenké voskové linky a kreslí se jí jako štětcem, jen jsou linky jemnější. Prodává se i elektrická varianta, jejíž výhoda je v tom, že nepotřebuje nahřívat a pracuje se s ní plynule. Další možností aplikace vosku je tiskátky, které si sami, které zformujeme do požadovaného tvaru – například srdce, hvězdičky apod. Tiskátko ponoříme do vosku, otřeme o okraj nádobky s voskem a přitiskneme na látku.
Motivy
Zvolenou látku položíme na rovnou plochu a podložíme vrstvou novin. Motiv si můžeme předkreslit krejčovskou křídou nebo mizícím fixem na textil. Při vymýšlení ornamentů pamatujeme na to, že to, co pokryjeme voskem, bude po nabarvení bílé. Pokud se necítíme, že zvládneme vlastní výtvarnou tvorbu, zvolíme nějaké vzory již hotové. Ve výtvarných potřebách si můžeme koupit nejrůznější šablony, na internetu najdeme množství předloh. Jestliže teprve začínáme, bude vhodnější zkusit něco menšího, například prostírky, a jen jednou barvou. Až získáme určitou jistotu, můžeme si troufnout na vícebarevné motivy. Po dokončení nanášení vosku ho necháme zaschnout a připravíme si barvící lázeň.
Barvení
Látku s voskovým vzorem nesmíme barvit v horké lázni, aby se vosk nerozpustil. Můžeme si poradit tak, že uvaříme barvu se solí a necháme ji vychladnout. Do vlažné ponoříme připravenou látku a necháme několik hodin barvit. Poté přemáchneme a necháme fixovat v octové vodě hodinu a usušíme. Pokud budeme barvit v další barvě, postupujeme vždy od nejsvětlejší po nejtmavší barvy. A každou barvu musíme vždy voskem rezervovat. Poté dáme látku vařit. Vložíme ji do mikrotenového sáčku, zasypeme solí, zavážeme, a takto vaříme asi půl hodiny. Pak látku ze sáčku vyndáme, do vroucí vody přidáme trochu pracího prostředku a poté batikovanou látku. To proto, abychom ji zbavili vosku. Teplem roztavený vosk bude postupně stoupat na hladinu, kde ho odstraňujeme lžící. Když se vosk na hladině přestane objevovat, látku vyjmeme a vypereme. Pokud přeci jen na látce nějaký vosk zůstane, odstraníme ho přežehlením přes několik savých papírů.