Balkonovky na severní okna

Pestrobarevné Lízinky, neboli Balzamíny
Balzamína, Netýkavka, foto med

Okna, balkony, lodžie i terasy celou sezonu mohou krášlit a okolí provonět nejrůznější balkónové květiny, které sázíme do truhlíků, misek, závěsných košů a dalších pěstebních nádob. Nejlépe ve většině z nich daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Co ale dělat, směřují-li naše okna či balkony na sever, kam paprsky slunce za celý den nedosáhnout? I pro tyto případy existuje řešení – jsou i balkonovky na severní okna, které i zde úspěšně pěstujeme. Například Fuchsie, Balzamína ebo Begónie.

Fuchsie, foto med

Vypadá to jako magie, ale je vlastně logické, že se některým květinám daří v truhlíkách na jižních oknech a jiným na oknech východních. A jinak osadíme truhlíky orientované na západ. A na sever? Popravdě v polostínu můžeme pěstovat i Pelargónie, jen nám asi nepokvetou tak bohatě, jak bychom si přáli. Také se že daří různým stálezeleným rostlinám, ale o ty nám asi tolik nejde. Toužíme-li po bohatých a převislých květech, můžeme si zasadit převislé fuchsie a begónie. Krásně na severním okně pokvetou Balzamíny, Pantoflíčky, Vějířovky a Netýkavky turecké. Doplníme je např, Lobelkami nebo novinou, kterou je Diamantový závoj se zářivě bílými kvítky.

Fuchsie

Červeně kvetoucí Fichsie
Fuchsie-foto-med

Fuchsie (Fuchsia) mají podobné nároky jako Pelargónie, ale na rozdíl od nich je pěstujeme i na zastíněných stanovištích. Můžeme si vybrat buď vzpřímené nebo převislé druhy, volit variantu s jednoduchými nebo plnými květy a většinou z dvoubarevných kombinací, složených z odstínů červené, bílé a fialové barvy.

Pěstování Fuchsií

Fuchsie v záívěsné nádobě, foto med

Fuchsie vysazujeme na venkovní stanoviště od dubna do června. Potřebují dobrou a na živiny bohatou zeminu. Sazenice do substrátu zasadíme tak, aby kořenový krček byl asi 5 cm pod úrovní země. Když dorostou do výšky asi 20 cm, zaštípneme špičku rostliny. Tím podpoříme růst postranních výhonů. Postranní výhonky zaštipujeme vždy, když dorostou délky 15 cm. Na jaře a v létě potřebují fuchsie hodně vody. V době plného růstu, od dubna do září přidáváme každých 14 dní do zálivky vícesložkové minerální hnojivo. Ve vlhkém a nepříliš světlém prostředí mohou trpět plísní šedou, proti které bojujeme fungicidem.

Begonie

Begonie voskovky, foto med

Rostliny Begonie (Begonia) jako většinu letních balkonovek vysazujeme ven po tzv. Ledových mužích, což je v polovině května. Poslední léta je dostatečně teplo, proto Begonie často dáváme ven již v dubnu. Tedy krátce po výsadbě a poté, co zakoření.

Pěstování Begonií

Begonie, foto med

Všechny druhy velkokvětých hlíznatých Begonií milují vlhko, teplo a kyprou, humózní půdu a nesnášejí prudké slunce. Do truhlíků je sázíme buď do substrátu pro begónie nebo do směsi listovky, zahradní zeminy a písku, kterou si namícháme. Rostliny pravidelně zaléváme, nejlépe odstátou měkkou vodou a jednou za čtrnáct dní přihnojujeme. V polovině září přestaneme přihnojovat a zalévat, rostliny necháme je zatáhnout a poté, dřív, než přijdou první mrazíky, vyjmeme hlízy a uskladníme je na místě vhodném pro přezimování.

Balzamína, netýkavka

Bílá Balzamína, foto med

Balzamína netýkavka (Impatiens) se vyskytuje ve více druzích, ale pro pěstování v truhlíku jsou nejvhodnější hybridy Impatiens walleriana aImpatiens New Guinea. Jedná se o vytrvalé rostliny, které velmi dobře snášejí i stín a které kvetou rozmanitými barvami po celou sezónu. Existují i dvoubarevné formy, květy jednoduché, i plnokvěté formy. Netýkavka se Balzamíně říká proto, že její semeníky – tobolky po doteku vymršťují do okolí semínka. V truhlících můžeme Balzamínu pěstovat samostatně, nebo v kombinaci například s begóniemi, lobelkami a dalšími rostlinami.

Pěstování Balzamíny

Růžová Balzamína, foto med

Balzamíně svědčí bohatá hlinitá zemina s příměsí rašeliny, na dno pěstební nádoby dáváme jako drenáž štěrk nebo keramzit. Balzamína potřebuje ke kvetení dostatek světla. V létě bychom jí neměli nechat zcela vyschnout zeminu v truhlíku. V zimě, kdy ji pěstujeme v bytě, omezíme zálivku, protože její sukulentní stonky si drží vodu. Hnojíme jednou týdně tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V létě můžeme provádět tvarující řez.

Přejít nahoru