Petúnie, Surfinie, Pelargónie, Sanvitalie, Jasmínokvětý lilek, Million Bells a další oblíbené balkónové rostliny většinou pocházejí z oblasti subtropů. Ke svému zdárnému vývoji a bohatství květů potřebují především teplo a slunce. Umístíme je na jižní stranu, případně i na východní. Za okna a na terasy je vysazujeme až po „zmrzlých“ (tedy v 2. polovině května), kdy se teplota pohybuje mezi 12 – 30 °C.
Podmínky, jímž musí vzdorovat osázené truhlíky na severních oknech a také na západních balkonech, vyžadují převážně jiné druhy, ale květináče na jižní straně (a částečně i na oknech orientovaných na východ) se bude nejlépe dařit petúniím Multiflora, muškátům, sanvitaliím, surfiniím nebo jasmínokvětému lilku.
Petúnie
Petúnie (Petunia hybrida) milují slunce a suché teplé počasí. Převislé Pendula má bohaté kaskádovité převisy. Velkokvěté kultivary Grandiflora jsou atraktivnější, než malokvěté, ale nekvetou v takovém množství. Oblíbené jsou odrůdy Multiflora. Pěstujeme v kyprém a výživném substrátu, na slunečné straně, chráněné před deštěm, který ničí květy. V době vegetace zaléváme a často hnojme. Odkvetlé květy zavadnou, a pokud je neuštípneme i se stopkou, rostlina přestane kvést. Živočišnými škůdci Petúnie netrpí, ale na podzim bývají napadány padlím. Tehdy je lepší rostliny zlikvidovat, neboť stejně jejich sezona končí. Bohatě se větvící a kvetoucí příbuzné petúnií jsou surfinie. Na rozdíl od nich vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů není třeba vyštipovat odumřelé květy. Surfinie nevytvářejí semeníky a množíme je většinou zakořeněním řízků. Přezimují stejně jako pelargónie, ale jsou ohroženější plísňovým onemocněním, které včas neošetřené rostliny znehodnotí. Nemáme-li dobré podmínky k uskladnění, je vhodnější koupě nových sazenic.
Lilek jasmínokvětý
Převislá rostlina Lilek převislý (Solanum jasminoides) vytváří velmi dlouhé výhony, jež bohatě kvetou krásnými bílými květy po celou sezonu. Pochází z Brazílie a její obliba mezi balónovými rostlinami stále roste. Stanoviště upřednostňuje slunné, snese ale i polostín. Začátkem března rostlinu přesadíme do nového substrátu a umístíme na světlé a teplé stanoviště, kde začne růst. Jako zeminu volíme běžný substrát pro balkónové rostliny. Rostlina vyžaduje vydatnou zálivku, proto je vhodnější pěstovat ji v samozavlažovacích truhlících či závěsných květináčích. Jednou týdně ji pohnojíme tekutým hnojivem.
Na podzim převisy seřízneme asi na polovinu a rostlinu zazimujeme na světlé místě v chladné místnosti a zálivku omezíme na minimum.
Vitálka plazivá
Vitálka plazivá (Sanvitálie) je půdopokryvná rostlina, 15 – 20 cm vysoká, která během měsíce hustě poroste jakoukoli plochu, a tu pak zdobí žlutými kvítky, podobnými maličkým slunečnicích, až do zámrazu Lodyhy jsou poléhavé, na konci vystoupavé, květy trubkovité v černohnědém terči a jazykovité v obvodovém paprsku. Kvete od konce června do prvních mrazů. Pochází ze Střední Ameriky a v Evropě se objevila v 18. století, ale teprve koncem 20. století začala být hojněji pěstována.
Tato slunce a teplomilná rostlina je velmi vhodná do závěsných nádob. Snáší i prudké slunce a je odolná větru. Má ráda propustnou, humózní půdu, větší nároky nemá. Zálivka v létě potřebuje vydatnou, ale nesnáší přemokření. Odkvetlé květy odstraňovat nemusíme, rostlina je samočisticí.
Vyšlechtěny byly kultivary ´Mandarin Oranže´- oranžově kvetoucí a ´Ligulosa´ s jazykovitými květy, ta je vzácnější.
Osteospermum
Exotická rostlina Paprskovka (Osteospermum ecklonis) pochází z Afriky a tvarem připomíná kopretinu. Její květy (až 12 cm velké) jsou atraktivnější a barevné. Mohou být bílé, žluté, modré, fialové nebo červené barvy, přičemž střed je tmavý nebo žlutý. Květy reagují na tmu a špatné počasí, kdy se zavřou a otevřou se zas až během slunečného dne. Odkvetlé květy odstraňujeme, podpoříme další kvetení. Sazenice vysazujeme do hlinitého substrátu bohatého na humus a jednou za 14 dní přihnojujeme. Zeminu udržujeme vlhkou, ne přemokřenou. Mezi zajímavé odrůdy patří O. Tresco Purple O (purpurové květy), Buttermilk (žluté květy), O. Whirligig (bílé květy, zespodu modré), O. Port Wine (purpurové), O. jucundum (růžové se žlutým středem). Do skalek sázíme nízké O. Compactum a O. Blackthorn. Na podzim rostlinu zkrátíme o dvě třetiny, uložíme na světlé místo do chladné místnosti a zálivku omezíme na minimum. Na jaře přesadíme. Rostlina raší při 18 ° C. Od poloviny umístiímeje ven.