Azalka

Chladnomilná Azalka patří mezi vánoční rostliny a nádherně kvete. Květy se rozvíjejí postupně a rostlina jimi bývá celá obsypaná
Azalka, foto HKK

Chladnomilná Azalka patří mezi vánoční rostliny a nádherně kvete. Květy se rozvíjejí postupně a rostlina jimi bývá celá obsypaná, že často ani není vidět její drobné tmavě zelené kožovité lístky. Rostlina kvete šest až osm týdnů. Mezi nejoblíbenější patří Azalky s červenými, růžovými a bílými květy.

Azalka (Rhododendron simsii) je malý chladnomilný pokojový keřík 30-45 cm vysoký. Pochází z Číny a Tchaj-wanu. Kvetou v zimní období přibližně šest až osm týdnů. Je vyšlechtěno velké množství barev a tvarů květů od bílé přes růžovou až po červenou, některé jsou dvojbarevné a některé plnokvěté. Z vánočních rostlin si můžeme pořídit i Vánoční hvězdu, Vánoční kaktus, Hvězdník, z kterého můžeme vytvořit kouzelné aranžmá – více ZDE, a další.

Stanoviště

Detail květu Azalky, foto med

Aby dobře Azalka prospívala, potřebuje světlé a chladné stanoviště o teplotě okolo 10 – 15 °C, čehož není vždy jednoduché dosáhnout. Teplý a suchý vzduch zapříčiní, že rostlina pokvete jen po velmi krátkou dobu. Uděláme proto dobře, když ji umístíme na parapet okna v místnosti, kde se téměř netopí (například v některých ložnicích nebývá takové teplo). Stanoviště v zimní zahradě nemá chybu a vhodné je i umístění mezi špaletová okna (pokud však nejsou kruté mrazy). Když jsou poupata dobře vyvinutá a začínají se otevírat, můžeme teplotu rostlině trochu zvýšit.

Pěstování

Azalka bílá, foto med

Azalka vyžaduje hodně vody, zemina v květináči by měla být vždy dost vlhká, ale v žádném případě ne trvale zamokřená. A protože Azalka nesnáší vápník, měla by být voda na zalévání měkká, nejlépe dešťová. Použijeme-li vodu tvrdou nebo s vyšším obsahem vápníku, Azalce zežloutnou listy. Během kvetení je vhodné rostlinu denně rosit na list. Jednou týdně ji přihnojujeme hnojivem pro rododendrony. Po odkvětu, chceme-li, aby kvetla i další roky, ji uložíme na chladné bezmrazé místo a dále ji zaléváme. Po ledových mužích pak rostlinu i s květináčem zapustíme do země v zahradě, nejlépe pod keř nebo na místo chráněné před přímými slunečními paprsky. Pravidelně ji zaléváme, rosíme i přihnojujeme. Od konce září Azalku opět vrátíme do bytu, mírně omezíme zálivku, občas rosíme listy. Výhony, vyrůstající během kvetení nebo po odkvětu vyštipujeme. K přesazení používáme výhradně substrát pro azalky.

Tip

Zálivkovou vodu pro azalky si vyrobíme tak, že do ní alespoň přes noc ponoříme hrstku rašeliny zavázané do gázy nebo řídkého plátna. Nemáme-li rašelinu ani dešťovou vodu, vodu z vodovodu alespoň převaříme.

Množení

Azalka červená, foto med

Azalku rozmnožujeme od května do srpna vrcholovými řízky. Pro zdárné zakořenění je potřebný vlhký substrát s kyselou reakcí, teplota okolo 25 °C a stinné místo. Řízky pěstujeme pod sklenicí nebo polyetylenovou fólií, pravidelně je zaléváme a rosíme.

Použití a přínos

Azalka, která nejbohatěji kvete o Vánocích, je vhodná jako sváteční výzdoba interiéru.

Přejít nahoru