Antúrie, Toulitka

Červeně kvetoucí pokojovka Antúrie
Pokojová rostlina Antúrie, foto med
Smetanová barva Antúrie, foto med

Antúrie, Toulitka (Anthurium) se u nás pěstuje jako pokojová rostlina, pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a patří do čeledi Araceae (áronovité). V tropických oblastech rostou především na stromech nebo ve vlhkém prostředí nejnižšího patra vegetace. Mají tmavozelené listy s dlouhými řapíky a květy s velkými, nápadně zbarvenými listeny. Toulec být i vícebarevný a může mít tvar kopinatý, eliptický, vejčitý, nebo srdčitý. Roste vodorovně až svisle, může být plochý nebo zakroucený. Barva květu může být tmavě nebo světle červená, růžová, lososová, dohněda, smetanová, bílá nebo i zelená.

Stanoviště

Antúrii, Toulitce se nejlépe daří na světlém místě bez dopadu přímého slunečního světla, proto ji umisťujeme k oknu. Pěstujeme ji v pokojové teplotě, která nesmí klesnout pod 15 °C, s vyšší vlhkostí vzduchu. Je citlivá na průvan a chlad.

Pěstování

Pěstování Antúrie, foto med

Zálivku vyžaduje Antúrie, Toulitka pravidelnou, nejlépe dešťovou nebo odvápněnou vodu. Při zalévání vápenitou vodou mohou žloutnout až hnědnout špičky listů. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. K rosení používáme obyčejnou změkčenou vodu, avšak dáváme pozor, abychom nepostříkali květy – vytvořily by se na nich nehezké skvrny. Neuděláme chybu, když ji dvakrát týdně přihnojíme. V zimě však nehnojíme, postavíme spíše na chladné a suché místo a zálivku omezíme, přičemž musíme zohlednit teplotu místnosti. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout. Uvadlé květy průběžně odstraňujeme. Za minimální péči se odvděčí celoročním kvetením a při správném zacházení bude mnoholetou pokojovou rostlinou.

Množení

Hnědě kvetoucí Antúrie, foto med

Rostlina se rozmnožuje dělením nebo postranními výhony. Dělíme tak, že starší a málo kvetoucí rostlinu vyjmeme z květináče a rozdělíme ji na několik částí, přičemž každá musí mít listy i kořeny. 

Použití a přínos

Antúrie zlepšuje vzduch v obydlí a napomáhá relaxaci. Obsahuje i některé alergeny, na které nepříznivě reagují alergici.

Přejít nahoru