Alokázie, Alocasia je exotická pokojová rostlina, která výjimečným a divokým vzhledem připomíná flóru džungle a pěstujeme-li ji v domácnosti, můžeme si být jisti, že máme nevšední květinu. Alocasia má robustní stavbou, ostře zašpičatělé listy a kontrastní žilnatinou. Žilnatina na rubu listů má zvláštní nachově hnědou barvu, takže rostlina přitahuje pozornost, ať je umístěná nízko nebo vysoko.
Alokázie (Alocasia) patří mezi áronovité, tedy do stejné čeledi jako například Anthurium, Dieffenbachia a Spathiphyllum. Alokázií roste asi 70 druhů v Asii, Oceánii a Jižní Americe. Jejich velké listy na dlouhých řapících dorůstají rozměrů od 20 do 90 cm. Áronovité květy vyrůstají na konci krátkého stonku a často si jich ani nevšimneme, neboť bývají schovány za řapíky listů.
Odrůdy a kultivary
Některé hybridy alokázií, například známá Alocasia amazonica Polly, zvaná pro bílé žilkování na tmavém podkladu jako Africká maska. A. Calidora má tuhý kmínek, z něhož vyrůstají velké zelené listy světle zelené barvy, jež se později mění na matně šedozelenou protkanou výraznou bílou žilnatinou; A. Dragon Scale má listy jsou stříbřitě šedé s tmavě zeleným žilkováním; A. Black Velvet má velké šípovité až srdčité listy, které rostou na dlouhých řapících; A. cucullata je velmi rozvětvená s listy jasně zelené barvy; A. macrorrhiza stingray je tvarem podobná rejnokům, jasně zelené listy jsou zakončené dlouhým výčnělkem a vyrůstají na zajímavě zbarvených řapících; A. Portadora má zelené a zajímavě zvlněné listy…
Stanoviště
Alokázie prospívá nejlépe na světlém stanovišti chráněném před přímým sluncem. Alocasia Calidora vyžaduje v létě polostín, v zimě světlé stanoviště.
Pěstování
Alokázie má vysoké nároky na teplo – teploty by se měly pohybovat mezi 18 a 25 °C a pod 18 °C by neměly klesnout. Vyhovuje jí rašelinový substrát. Zálivka by měla být pravidelná, aby substrát nikdy zcela nevyschl, přičemž kořenový bal nesmí zůstávat trvale vlhký. Přelití stejně jako přesušení zeminy může rostlinu zahubit. Zálivková voda musí být měkká, nejlépe dešťová nebo alespoň odstátá, a v žádném případě ne příliš studená. Listy pravidelně rosíme nebo otíráme vlhkou houbičkou. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vodou a oblázky. Jen v zimě zálivku omezíme. V době vegetace hnojíme jednou za 10 – 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Přesazujeme každé jaro.
Množení
Alocasii můžeme množit řízkováním, nebo dělením trsu během jarního přesazování..
Použití a přínos
Alocasia nejlépe vynikne jako solitéra. Květináč volíme v neutrální barvě, ale rostlinu můžeme kombinovat například se zvláštně tvarovanými větvičkami, korkem, ozdobným mechem, naplaveným dřevem nebo pěknými kamínky.