Pořídili jsme si akvárium vybavili ho potřebnou technikou, osázeli vodními rostlinami a teď už jen zbývá nákup akvarijních rybiček. Nabídka v různých obchodech s akvarijními potřebami je velká, v akváriích zde plavou rybky všech možných barev a tvarů. Jaké rybičky se spolu snášejí a jaké ne, jak jsou náročné na chov, kolik rybek jednoho druhu je dobré pořídit a kolik ryb se vůbec může dát na konkrétní velikost akvária.
Většina rybiček v přírodních podmínkách žije ve větším společenství – v hejnech, proto i do akvária neumisťujeme od jednoho druhu jen jednu, dvě rybky, ale nejlépe šest, sedm ryb. Mnoho rybičky také v hejnu lépe vyniknou, například neonky. Základní rozlišení akvarijních rybiček je na mořské a sladkovodní – například korálové rybky v sladké vodě nepřežijí. Potřebují zcela jiné podmínky. Uvedeme si tedy pouze sladkovodní druhy rybiček vhodných do akvárií.
Živorodé ryby
Paví očka a Platy
Živorodky (Poeciliidae) patří k rybičkám vhodným i pro začátečníky a samozřejmě i pokročilé. Možná jsme jako děti chovali tzv. Paví očka nebo gupky. Správně se jmenují Živorodky duhové (Poecilia reticulata). Samečkové vyšlechtili do mnoha nádherných tvarů a barev ocasních ploutví. Řitní ploutev samečků je přeměněná v pohyblivý pářící orgán, kterým oplodňují samičky. Ty rodí živá mláďata do vody. Mláďata podle podmínek pohlavně dospívají po jednom až dvou měsících. Březost samičky poznáme podle tmavé skvrny u řitní ploutve, které po porodu zmizí. Oblíbenými zástupci živorodek jsou také Platy skvrnité (Xiphophorus maculatus), které se také vyskytují v různých barevných formách. K živorodkám vhodným pro začátečníky jistě patří i
Mečovky
Mečovky neboli Helerky (Xiphophorus helleri). V přírodě jsou zabarvené do zelena, z nich vyšlechtili různé varianty barvy červené, zlaté, černé… Samci mají ocasní ploutev ve spodní části prodlouženou dlouhého mečíku, který u některých druhů může být i dvojitý. Samičky jsou jako u všech živorodek o něco větší než samci, mohou mít při jednom vrhu dvacet až padesát živých mláďat, které ale musíme před dospělými jedinci chránit, neboť zde dochází ke kanibalismu. Buď jim vybudujeme dostatek úkrytů, nebo je přemístíme do chovné nádrže. Samci mezi sebou bojují. Živorodky jsou vhodné pro středně velká a větší akvária. Tyto akvarijní rybičky se většinou zdržují v horní třetině nádrže. Jejich ustavičný a čilý pohyb a zejména pak zrození a život mláďat jsou pro pozorovatele zajímavé a poutavé.
Tetrovité ryby
Tetry (Characoidei) plavou především ve střední a dolní části akvária. Vyniknou především v hejnu. Mezi tyto představitele patří Neonka obecná (Paracheirodon innesi), které jsou přitažlivé svým svítivým zbarvením. Neonky chováme ve skupině o minimálním počtu deseti rybek, neboť na jejich počtu je závislé i jejich chování. V akváriu plavou v hejnech tzv. školy. Potřebují větší akvária, dostatek vodních rostlin, dno a dekorační kameny tmavé, aby dobře vynikla jejich barva. Červené neonky (Paracheirodon axelrodi) mají po celé délce těla zřetelný jasně červený pruh. Chovají se stejně jako předešlé. V akváriích se tetry dožívají 4 – 5 let.
Sumcovité ryby
Sumečci neboli pancéřníčci (Callichthyidae) se zdržují na dně akvária. Patří také mezi hejnové rybky a chováme nejméně v šesti exemplářích. Mají pancíř, který se skládá ze dvou řad kostěných destiček. Po stranách tlamičky vyrůstají dva páry krátkých vousků, jimiž na dně vyhledávají potravu. Rozhodně se neživí odpadem, jak si mnozí začátečníci myslí, a potřebují stejně kvalitní krmivo jako ostatní rybičky.
Rybky snášející se v jednom akváriu
Některé druhy rybek není radno dávat do stejného akvária. Důležitým vodítkem pro to, jaké rybky spolu budou dobře žít, jsou stejné nebo podobné nároky na teplotu, množství rostlin, materiál na dno, pH vody apod. Vhodná kombinace: Živorodky duhové, Neonky, Platy a Pancéřníčci nebo Platy, Mečovky, černé Molly a Cichlidky, nebo Pancéřníčci, Barbusi, Platy, Cichlidky a Živorodky duhové. Pro tyto rybky je základním kritériem teplota vody 22-25 °C a neutrální pH.
jak často se rybičky krmí?