Letnička Aksamitník, Afrikán je kromě okrasné funkce také léčivá a květy jsou jedlé, vhodné ke zdobení pokrmů. Jeho ne příliš příjemná, ostrá vůně chrání před obtížným hmyzem. V truhlíku na oknech odpuzuje mouchy a komáry, chrání ostatní rostliny před mšicemi a dalšími škůdci. V truhlíkách na oknech a balkonech vypadají Afrikány skvěle.
Aksamitník (Tagetes), lidově Afrikán, pochází z jihozápadní Ameriky. Odtud je Španělé přivezli nejen do své vlasti, ale i do Afriky, kde zplaněly. Zařazujeme ho do čeledi hvězdnicovité. Existuje přes padesát druhů těchto jednoletých i vytrvalých rostlin. Dorůstá podle druhu výšky 15-85 cm, zelené listy malé jsou roztřepené, zpeřené, květy mají barvy hnědo-žluto-oranžové, pronikavě páchnou, čímž odpuzují hmyz. Kvete od června až do zámrazu. Rostliny jsou tzv. samočistící.
Odrůdy a kultivary
- Nejznámější je asi Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), je vysoký 20–30 cm, nenáročný, nízký druh, který má na rozkladitém stonku spoustu jednoduchých, poloplných či plných úborů žluté, oranžové či hnědavé barvy. Často jsou květy dvoubarevné s kresbou. Kultivar Naughty Marietta má žluto-hnědé květy;
- A. jemnolistý (T. tenuifolia) – husté polokulovité keříky mají jemné zpeřené listy a množství jemných jednoduchých úborů žluté či oranžové barvy. Odrůda Tiger Eyes má květy oranžovo-červené, Orange Jacket oranžové;
- A. vzpřímený (T. erecta) je vysoký s plnými úbory. Kultivar Doubloon má velké žluté květy, Vanilla bílé, Star červeno-hnědé;
- nejnižší A. drobnokvětý (T. signata) dorůstá 15–20 cm a bohatě kvete jednoduchými květy;
- A. lesklý, mexický (T. lucida) je příjemně aromatická cca 40 cm vysoká letnička. Pro svou nasládlou anýzovou chuť je vhodný do omáček, polévek a kuřecí pečeně.
A. menší (T. minuta) se používá jako zdroj esenciálního oleje jako pro voňavkářský průmysl.
Pěstování Askamitníku v truhlíku a jiných nádobách
Do truhlíků na okna a balkony jsou nejvhodnější nízké odrůdy jako Aksamitník rozkladitý (T.patula), kultivary Safari yellow či Carmen, nebo A. drobnokvětý (T. signata). Snadno si je vypěstujeme ze semínek. Pěstební nádoby naplníme zahradním substrátem s přidáním kompostu, afrikány vysejeme a zavlažíme. Během vegetačního období pravidelně zaléváme a přihnojujeme. V květnu je vysadíme do venkovního prostředí, kde zakrátko rozkvetou. Mladý Aksamitník, Afrikán ohrožují jedině slimáci, kteří je často zcela zdecimují.
Použití a přínos
– Využití Aksamitníku v kuchyni, v průmyslu a hospodářství
Všechny Aksamitníky – květy i listy – můžeme požít v kuchyni. Mají nasládlou anýzovou chuť. Jsou vhodné do omáček, polévek, salátů, brambor a při přípravě masa. Vývar zabarví dozlatova podobně jako šafrán. Toto žlutočervené barvivo se používá v potravinářském průmyslu k dobarvování potravin. Z čerstvých květů se vyrábí čistící pleťová voda. Když budeme květy přidávat do krmení slepicím, budou mít jejich vejce nádherně sytě žlutooranžové žloutky.
– Léčivé účinky
Aksamitník má antibiotické a antibakteriální účinky. Zklidňuje centrální nervový systém, pomáhá s nespavostí. Čaj z květů používáme proti bolestem břicha nebo průjmům, kocovině. Zklidňuje také suchý dráždivý kašel, astmatu. Koupel z květů pomáhá při bolestech kloubů a kožních nemocech, vředech, ekzémech a revmatismu. Obsahuje velké množství luteinu, který se v lékařství používá na ochranu zraku, zejména sítnice, proti škodlivým volným radikálům. Silic Aksamitníku využijeme v aromaterapii ve formě těkajících esenciálních olejů, ale sušené květiny můžeme i prostě spalovat. Snížíme tak hrozbu nakažení virózou v prostorách s nemocnými lidmi.
– Ochrana rostlin
Ostrá vůně Aksamitníku obsahuje sirné deriváty. Odpuzuje mnoho hmyzích škůdců. Proto Afrikány sázíme mezi růže, jahody či zeleninu (mrkev, cibuli, pór, celer, kedlubny apod.), kde je chrání před háďátky, pilatky aj. Balkonové rostliny chrání před mšicemi. Navíc na oknech částečně odpudí před vletem do obydlí komáry a mouchy.
Diskuse uzavřena.