Valentýnské růže představují nádherné aranžmá nejen pro zamilované. Ti mají svátek 14. února – den sv. Valentýna se již pár let slaví i v našich zemích i přesto, že má stále dost odpůrců. Růže patří mezi nejoblíbenější květiny, ale aranžovat můžeme i jiné květiny, například tulipány nebo karafiáty.
Stále nejoblíbenější jsou klasické tmavě červené odrůdy růží, jako Grand Prix nebo Passion, ale módní jsou i mysticky vyhlížející, téměř černé a jakoby sametové okvětní plátky odrůd Baccara či Black Magic. Kouzlo černých květin přitahuje pěstitele už po několik století. Černé tulipány a černé růže jsou snem mnoha šlechtitelů, i když vlastně úplně černé květiny neexistují, například zmíněné černé tulipány jsou ve skutečnosti tmavě fialové a černé růže velmi tmavě červené.
Červená rozveseluje i inspiruje
Červené květiny se pro svoji symbolickou barvu nejvíce hodí k Valentýnu, ale darovat je nebo si je koupit jen tak pro radost můžeme během celého jara. Tyto květiny dokážou naladit naši mysl na pozitivní vlnu, inspirovat nás a rozveselit. Právem psychologové o červené říkají, že vyvolává nadšení a zájem, ale také urychluje lidský metabolismus, zvyšuje krevní tlak a zrychluje dech. Je těžké si jí nevšimnout – poutá pozornost a stimuluje k rychlým rozhodnutím.
Růže
Růže je královnou květin, symbolem krásy, elegance, smyslnosti i romantiky. Rudá růže znamená v květomluvě Miluji tě, je to symbol lásky, a tím je pro Den sv. Valentýna vlastně předurčena. Růže můžeme aranžovat do vazeb v moderních vázách, ale i do romantických kytic. Konečný styl aranžmá se odvíjí především od druhu a barev ostatních použitých květin a od stylu doplňků.
Dárek z lásky
Postup
Vykouzlit z růží a karafiátů valentýnské srdce, kterým chceme obdarovat svého miláčka (případně si jím jen ozdobit byt) není složité. Stačí, podaří-li se nám opatřit si potřebný materiál a mít jen trochu šikovné prsty.
- Připravíme si následující materiál: několik zelenorůžových růží, jednu sytě červenou, pět červených a šest růžových karafiátů, červené peří, sisalové vlákno, listy Typha a aranžovací hmotu ve tvaru srdce.
- Aranžovací hmotu namočíme ve vodě, nespěcháme, nesmíme ji pod hladinu rychle ponořit, ale nechat pomalu a důkladně nasát vodou. Poté si nastříháme listy Typha na stejně dlouhé kousky a jimi pak ozdobíme okraj srdce.
- Prostor vzniklý mezi listy vyplníme červenými peříčky nebo sisalovým vláknem.
- Vytvoříme dvě srdce, jedno z růží, druhé z karafiátů. Srdce z růží má uprostřed červený květ, zelenorůžové květy naaranžujeme okolo. Karafiáty vyplníme druhé srdce, barvy karafiátů by spolu měly ladit.